Prvé informácie o turistike vo Vysokých Tatrách sú zo sedemnásteho storočia z výletu kežmarskej hradnej pani Beáty Laskej. "Neskôr kežmarskí študenti vystúpili podľa opisu na Kežmarský štít," hovorí Tatranec Mikuláš Argalács, ktorý sa zaoberá aj históriou Tatier.
Prvá tatranská osada sa začala formovať v roku 1793 a bol to Starý Smokovec. Charakter osady bol čisto kúpeľnícky. Kúpele boli síce klimatické, ale využívali aj minerálne pramene pre studené a teplé kúpele. Miestni vyrábali kosodrevinové aromatické oleje zlepšujúce dýchanie, experimentovali s bylinkami.
O sto rokov prišiel do Tatier Mikuláš Szontágh. "Mal skúsenosti z liečebného strediska vo švajčiarskom Davose a presadzoval, aby Tatry neboli letnou záležitosťou, ale aby sa liečebné účinky klímy využívali celoročne," hovorí Argalács. Podľa neho však Szontágha konzervatívni Smokovčania nepochopili. Szontágh preto kúpil od veľkoslavkovských urbárnikov pozemok a v roku 1875 začal stavať Nový Smokovec.
Organizovaná turistika sa v Tatrách začal až v poslednej štvrtine devätnásteho storočia. "V roku 1871 prišla do Popradu košicko-bohumínska železnica, čím sa Tatry otvorili svetu. Ešte predtým však vznikol Uhorský karpatský spolok, ktorý začal s výstavbou chodníkov a vysokohorských chát," hovorí Mikuláš Argalács.
Hotely
Spočiatku stavali vo Vysokých Tatrách penzióny, hotel Lomnica pribudol v Tatranskej Lomnici až v roku 1892.
Podľa Argalácsa mala každá tatranská osada kúpeľný dom, ale klientelu bohatých maďarských grófov a fabrikantov sa do Tatier prilákať nedarilo. "Preto na začiatku dvadsiateho storočia začali stavať hotely typu Grand. Pred sto rokmi otvorili prvý Grand v Starom Smokovci, rok po ňom Grand v Tatranskej Lomnici, o ďalší rok Grand v Štrbskom Plese, čo je dnešný Hviezdoslav."
Lyžiarske strediská
"S prvými pokusmi s lyžovaním na upravených zjazdovkách prišiel v prvej štvrtine dvadsiateho storočia Michal Guhr. Nebol prvý, kto do Tatier doniesol lyže, ale prvý začal organizované lyžovanie. Guhr bol jedným zo zakladateľov svetovej lyžiarskej federácie," hovorí Argalács, podľa ktorého Guhr začal organizovať aj preteky.
"Dôležitým rokom na lyžovanie v Tatrách bol rok 1935, keď boli v Tatrách majstrovstvá sveta. Aj pre lyžovanie začalo chodiť stále viac ľudí."
Tatranci rozvíjali aj služby pre bohatých. Mikuláš Argalács tvrdí, že prvé golfové ihrisko na území Uhorska bolo v Tatranskej Lomnici. "Nie v Piešťanoch, ako sa Piešťanci chvália. V roku 1908 už boli v Tatrách regulárne majstrovstvá Uhorska," hovorí Argalács.
Vleky
Prvý vlek bol na Štrbskom Plese na starej zjazdovke na Solisko na začiatku štyridsiatych rokov.
Lanovku z Tatranskej Lomice na Skalnaté pleso dali do prevádzky v roku 1938, lanovku na Lomnický Štít neoficiálne v roku 1940 a oficiálne v roku 1941. "Lanovka z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít bola až do roku 1953, keď vybudovali lanovku na Mont Blanc, najmodernejšia v Európe, rozpätie lana od stĺpa k stĺpu bolo unikátne. Tatry nepochybne udávali trend minimálne v strednej Európe."
Železnica vo Vysokých Tatrách
Veľkým impulzom na rozvoj turistiky vo Vysokých Tatrách bolo podľa Mikuláša Argalácsa vybudovanie železničnej trate z Popradu cez Studený Potok do Tatranskej Lomnice v roku 1895 a o rok neskôr ozubnicová železnica zo Štrby do Štrbského Plesa. "V roku 1904 vybudovali prvú medzimestskú trolejbusovú trať na svete z Popradu do Starého Smokovca, ktorú o štyri roky nahradila Tatranská elektrická železnica," hovorí Argalács.