Pohľad z vrtuľníka druhý deň po katastrofe je otrasný, tisíce polámaných a vyvrátených stromov ležia na zemi poukladané vedľa seba ako domino. Starí ľudia hovoria - Tatry sa vrátili o sto rokov späť a presne toľko bude trvať, kým sa z toho dostanú.
Aby bola predstava katastrofy jasná. Približne 60 kilometrov dlhá a desať kilometrov široká plocha tatranských lesov od Podbanského po Ždiar pripomína z výšky rovinu pri maďarských hraniciach.
Za jednu noc vylámalo toľko stromov, koľko za normálnych okolností vyťažia na celom Slovensku za rok: tri milióny kubíkov. Experti hovoria o miliardových škodách.
V Tatrách sa okrem rátania škôd odohrávalo aj niekoľko dramatických záchranných akcií. Záchranári hovoria o obrovskom šťastí, že pri takomto rozsahu katastrofy zomrel len jeden človek. Ďalších sa podarilo zachrániť. Do Vyšných Hágov sa presekávali dva dni.
Včera sa už začalo hovoriť o príčinách škôd. Ochranári hovoria o dávnych chybách lesníkov. Pri víchrici padali najmä stromy, ktoré vysadili ľudia a kde boli len smreky. Šéf Lesoochranárskeho združenia Vlk Juraj Lukáč upozorňuje, že kedysi boli v postihnutých oblastiach zmiešané lesy, ktoré by boli aj teraz odolnejšie.
Škody budú odstraňovať dva až päť rokov, ďalších 20 rokov potrvá, kým vyrastie nový les. Podľa Lukáča nie je ani dobré, aby všetky popadané stromy hneď odstránili. Pre Tatry by to znamenalo zosúvanie pôdy. Už na jar, keď sa bude topiť sneh, by hrozili veľké záplavy.
V Tatrách sa asi skončila turistická sezóna. Hotelieri síce veria, že sezónu ešte zachránia, Tatry však úplne zmenili tvár a z krás, pre ktoré tam ľudia chodili, veľa nezostalo. Poničené sú aj lanovky a horské hotely a chaty.
Víchrica zabila veľa zveri. Tie zvieratá, ktoré prežili, budú podľa Miroslava Canigu z ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách, trpieť.
Čo sa stalo
vietor dosahoval rýchlosť až 170 km/h miliardové škody vyvrátilo tri milióny kubíkov stromov dve obete zákaz chodiť do lesov na celom Slovensku zákaz ťažby dreva na celom Slovensku niektoré tatranské obce boli dva dni odrezané od sveta Dzurinda sľúbil pomoc Letecká snímka katastrofy v oblasti Dolného Smokovca. Dolu na zemi na každom kroku vonia čerstvo popílené a polámané drevo, zo všetkých strán počuť motorové píly. Obyvatelia Vysokých Tatier majú slzy v očiach. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK