FOTO - ARCHÍV
Severotalianske prístavné mesto Terst zvyčajne turisti zo strednej Európy na ceste na chorvátske pobrežie míňajú. Keďže obchvat vedie ponad Terst, zasadený medzi morom a horou, a scenéria je skutočne úchvatná, mnohí si dávajú záväzky, že po ceste späť sa tu zastavia. Málokto však tak skutočne aj urobí.
Terst bol starobylým dopravným a obchodným centrom ešte v časoch pred založením Ríma, zo svojej minulosti si však mesto uchovalo len málo stôp. Dnes je Terst jednoznačne modernejší než okolité mestá. Má veľa tvárí a návštevníkovi sa odhaľuje len postupne.
Aby ste mohli naplno vychutnať jeho krásu, musíte byť trpezliví a snažiť sa hľadať skryté zákutia. Mnohé z nich budú pre všímavého pozorovateľa prekvapením.
Prehliadku mesta Oktaviána Augusta môžete začať od pahorku Capitolino, kde sa týči hrad a Katedrála San Giusto zo 14. storočia. Pod ním sa zachovalo nádherné rímske divadlo z konca prvého storočia n. l.
Srdcom mesta je námestie Unit`a d'Italia. Už od roku 1382, vďaka vplyvu habsburského impéria sa Terst stal jedným z najväčších prístavov strednej Európy. Pôsobili tu dve obrovské poisťovne, lodenice, plavebné spoločnosti, finančné mocnosti.
Na privilegovanom mieste vsunutom do Terstského prieplavu sa týči Castello di Miramare, vznešené sídlo arcivojvodu Maximiliána Habsburského. Postavili ho v rokoch 1856 až 1860, keď bol Terst súčasťou Rakúsko-Uhorska. Zámok je vlastne akýmsi symbolom mesta, nájdete ho na všetkých propagačných materiáloch, pohľadniciach a suveníroch. Zámok navrhol architekt Carlo Junker a vnútorné priestory vyzdobil tapisériami a dreveným obložením. Každú miestnosť navrhol v inom štýle a k najkrajším patria Maximiliánova študovňa, knižnica a korunovačná sieň.
Aj mesto vedy
Terst je mestom obchodu aj múzeí, ale aj vedy. V multisektorovom vedeckom parku Area Scienze Park pracuje viac ako osemsto ľudí. Tento priestor zastrešuje asi štyridsať výskumných centier a spoločností, medzi inými aj Medzinárodné centrum pre genetické inžinierstvo a biotechnológie a spoločnosť Sincrotone Trieste, ktorá skonštruovala svetelný stroj Elettra.
CLAUDIO PASTORĺIĺ
Kam v TersteKostol S. Maria Maggiore - postavili jezuiti v 17. storočí v barokovom štýle. Dominuje nad starou časťou mesta na via del Teatro Romano.
Chrám S. Nicolo dei Greci - patrí gréckej ortodoxnej cirkvi, postavili ho v novoklasicistickom štýle. Má bohatú zbierku ikon benátskej, gréckej a krétskej školy.
Bazilika S. Silvestro - románsky kostol zo 14. storočia patrí valdénskej cirkvi.
Synagóga na via S. Francesco - impozantné dielo architekta Barlama je jednou z najväčších a najvýznamnejších synagóg v Európe
Múzeum Revoltella - v paláci z 19. storočia sídli galéria moderného umenia. Obsahuje zbierky od novoklasicistického obdobia až po súčasnosť.
Múzeum Mario Morpurgo de Nilma - sídlo bohatej terstskej buržoáznej rodiny z 19. storočia.
Historické kaviarne
V Terste sa nachádza niekoľko veľmi starých elegantných kaviarní, kde sa konajú nielen diskusie či kultúrne podujatia, ale môžete si tu pri káve užiť atmosféru starých zašlých čias.
Kaviareň Tommaseo má nádherný výhľad na more a od roku 1830 je privilegovaným miestom stretnutí obchodníkov a politikov. Vyniká vnútorným vybavením - sú tu obrovské benátske zrkadlá a štýlové stoličky z ohýbaného dreva - tonet.
Kaviareň San Marco otvorili v roku 1914 a počas I. svetovej vojny ju úplne zničili. V 20. rokoch ju zrekonštruovali.
Kaviareň - cukráreň Pirona - jej stálym návštevníkom bol spisovateľ James Joyce, kde si pochutnával na zákuskoch aj kvalitných vínach.
Kandidát na EXPO 2008
Terst je jedným z miest, ktoré je kandidátom na usporiadateľa svetovej výstavy EXPO 2008, ktorá bude trvať od júna až do augusta 2008. Na začiatku decembra sa bude rozhodovať, či sa celková investícia 750 miliónov eur do rozvoja vráti mestu vo forme víťazstva.