Washington 15. novembra (TASR) - Podmorskí turisti a lovci suvenírov urýchľujú rozklad legendárneho Titanicu. Tvrdí to americký výskumník Bob Ballard, objaviteľ vraku najznámejšej nezničiteľnej lode na svete.
Loď objavil pred necelými 20 rokmi a odvtedy nálezisko nenavštívil až do júna tohto roku. Ballarda pri júnovom prieskume náleziska šokovalo, ako rýchlo sa stav vraku zhoršil. Preto sa rozhodol donútiť americký Kongres, aby prijal zákony, ktoré by vo väčšej miere chránili potopené plavidlá.
Ballarda najviac zarazila škoda, ktorú spôsobili ponorky pri pristávaní na palube Titanicu. Loď, ktorú nazývali aj nezničiteľnou, sa potopila hneď počas prvej plavby 14. apríla 1912 po zrážke s ľadovcom v severných vodách Atlantického oceánu. Ešte nepoškvrnená vyplávala z anglického prístavu Southampton a mierila do New Yorku, kam však nikdy nedorazila.
"Je to ako ísť do Louvru s buldozérom," posťažoval sa Ballard na adresu ponoriek pristávajúcich na palube kedysi prepychovej lode.
Počas svojej tohtoročnej expedície na Titanic urobil jej objaviteľ tisícky záberov zaplavených priestorov a porovnal ich s fotografiami z roku 1985. Najnápadnejšie poškodenie zaznamenal na promenádnej palube, na ktorej často pristávali ponorné plavidlá. V roku 2001 sa tu dokonca v ponorke zosobášil jeden americký pár.
Z obrázkov, znázorňujúcich podmorské zmeny zaznamenané Ballardom na vraku počas posledných 20 rokov, ešte cítiť morskú soľ. Publikoval ich len nedávno pod názvom Návrat do Titanicu pod hlavičkou National Geographic.