í. Nemeckí šoféri totiž chodia často tankovať do Rakúska či Česka.
Podľa oficiálnych údajov spolkovej vlády v rokoch 1998 až 2004 ubudlo v Nemecku 1296 púmp. Opozičné strany CDU a CSU žiadali, aby vláda vyčíslila, o koľko ročne prichádza rozpočet tankovaním mimo krajiny. Spolková vláda takéto odhady nevedela poskytnúť. Približne polovica príjmov spolkového rozpočtu pochádza z dane z benzínov a nafty.
Denník Financial Times Deutschland priniesol informáciu zo spolkového ministerstva financií, podľa ktorého klesol v prihraničných oblastiach predaj pohonných látok minulý rok o 37 percent. Tento údaj pritom pochádza ešte spred 1. mája. Po rozšírení únie je cesta cez hranicu omnoho ľahšia, a dá sa teda predpokladať aj častejšia benzínová turistika.
Prevádzkovatelia mnohých bavorských čerpacích staníc nedokážu vinou vysokej dane cenovo súperiť s konkurentmi v Česku a Rakúsku. Riešenie vidia v znížení dane z pohonných látok v prihraničných regiónoch na úroveň susednej krajiny. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Lipský finančný odborník Thomas Lenk analyzoval podľa Financial Times Deutschland správanie sa nemeckých vodičov nákladiakov. V štúdii podčiarkol, že od mája tohto roku môžu vodiči nákladných áut tankovať aj v Poľsku či Česku neobmedzené množstvo pohonných látok. Veľké nákladiaky majú nádrže s objemom okolo 1500 litrov. Preto tankujú iba v krajinách s nižšími cenami. Moderné nákladné autá vedia prejsť na jednu nádrž až 5000 kilometrov.
Spolková vláda odmieta zaviesť v Nemecku takzvaný "taliansky model". Od roku 2001 do budúceho roku má rímska vláda povolenie únie znížiť pre obyvateľov prihraničných regiónov daň z pohonných látok. Dostanú čipovú kartu, na ktorú môžu tankovať za nižšiu daň, prispôsobenú úrovni v susednej krajine. Na získanie takejto výnimky však treba súhlas všetkých členských štátov únie.
Európska komisia nie je nadšená talianskym modelom, lebo vo svojej podstate odporuje princípu voľného vnútorného trhu. No podobný model zavrhujú zaviesť v Bavorsku, lebo prevádzkovatelia mnohých bavorských čerpacích staníc nedokážu vinou vysokej dane cenovo súperiť s konkurentmi v Česku a Rakúsku.