SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Indonézsky zábavný priemysel sa počas ramadánu ocitol v ťažkej situácii

Jakarta 10. decembra (TASR) - Úrady v Indonézii, najväčšej moslimskej krajine, počas práve prebiehajúceho svätého mesiaca ramadán rázne zakročili proti ...

Jakarta 10. decembra (TASR) - Úrady v Indonézii, najväčšej moslimskej krajine, počas práve prebiehajúceho svätého mesiaca ramadán rázne zakročili proti nočným klubom. Mnohé z týchto podnikov boli nútené na celé štyri týždne prerušiť prevádzku. Aj bary a kaviarne museli obmedziť otvárací čas, uvádza na svoje internetovej stránke britská rozhlasová s televízna stanica BBC.

Proti týmto opatreniam však protestujú tí, ktorí v zábavnom priemysle pracujú a prišli teda o zdroj príjmov. Vláda sa bráni a tvrdí, že chce predísť násilným akciám radikálnych islamských skupín.

SkryťVypnúť reklamu

Pre stovky barov, nočných klubov a masážnych salónov v Jakarte tak nastali ťažké časy. Nariadenia, ktoré tento rok vydali úrady sú totiž oveľa prísnejšie ako predtým, aj keď je Indonézia sekulárnym štátom a žijú tu milióny ľudí, ktorí moslimskú vieru nevyznávajú.

Ima pracuje v diskoklube už šesť rokov. Výplatu dostávala denne. Pre ňu sú tieto tvrdé opatrenia katastrofou: "Zvyčajne zarobím v prepočte asi 200 amerických dolárov mesačne. Dosť na to, aby som mohla podporovať rodinu. Teraz, keď sú kluby zatvorené, je to naozaj zlé."

Odhaduje sa, že len v Jakarte pracuje v zábavnom priemysle tamer štvrť milióna ľudí a asi dvakrát toľko v celej Indonézii. Podľa Wady Háfizovej, ktorá organizuje kampaň na podporu mestskej chudoby, sú vládne obmedzenia formou štátneho násilia proti ľuďom žijúcim na okraji spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Hospodárska situácia je zlá. Pracovných príležitostí je málo, a keď títo ľudia stratia prácu, nemajú z čoho žiť. Je pre nich ťažké nájsť nejakú alternatívu. Zatvorenie podnikov pritom nepostihlo len ich zamestnancov, ale aj maloobchodníkov. Už teraz žije v chudobe 60 percent Indonézanov."

Majitelia zábavných podnikov proti rozhodnutiu vlády protestovali, ale márne. Okrem toho krajina podľa nich príde o zhruba 2,5 milióna dolárov na daniach. Vláda však považuje nočné kluby, bary a masážne salóny za dúpätá neresti, ktoré navštevujú najmä pijani a prostitútky. A to sa vraj k ramadánu nehodí, čo by mali rešpektovať aj tí, ktorí nie sú moslimovia.

Indonézsky kabinet dokonca plánuje zaviesť na budúci rok ešte prísnejšie zákony, v rámci ktorých nebudú môcť byť reštaurácie počas ramadánu otvorené ani cez deň. To sa mnohým islamským stranám páči, ale mohlo by to ohroziť identitu Indonézie ako sekulárneho štátu. A vláda sa síce obáva radikálnych skupín, ale nie je pravdepodobné, že by súhlasila s podrytím samotných základov štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  2. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  3. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  4. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  8. Zvonenie v ušiach?!
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 410
  2. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 14 724
  3. Všetkým lepí pred voľbami 10 618
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 985
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 791
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 133
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 767
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 145
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 67 663
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 201
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 134
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 426
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 475
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 843
  7. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 444
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 23 404
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu