Verejnosť pobúrili otrasné zábery z lovu mladých tuleňov, ktoré zabíjali palicami priamo na snehových pláňach. Táto fotografia je z Kanady.
FOTO - ARCHÍV ČTK
"Nejde o zintenzívnenie lovu tuleňov alebo o vyhubenie tohto živočíšného druhu. Chceme len otvoriť takúto prax cudzincom," hovorí nórsky minister rybolovu Svein Ludvigsen. Podľa neho neprichádza do úvahy, že by každý, kto príde, mohol strieľať na tulene. Uchádzači budú musieť preukázať, že sa v love vyznajú a budú musieť loviť za presne vymedzených podmienok cez špecializované cestovné kancelárie.
Od januára sa budú môcť lovci z Nemecka, Veľkej Británie či z iných krajín zúčastniť na love asi 2100 plutvonožcov. To je kvóta, ktorú stanovili nórske úrady a ktorú miestni lovci nedokážu naplniť.
"Tuleň predstavuje reálnu hrozbu pre rybolov," odôvodňuje to Ludvigsen. "Jeho prítomnosť vo fjordoch desí ryby a často sa stáva, že sa chytia do sietí a tie potom zničia," dodáva.
Avšak ochrancovia zvierat také argumenty neprijímajú. Také povolenie skôr turistov odradí, než by ich zaujalo, tvrdia. "Nórsko tým môže získať povesť barbarského národa," usudzuje Truls Gulowsen z organizácie Greenpeace.
Nórsko, ktoré sa už ocitá pod paľbou kritiky za prenasledovanie veľrýb - je jedinou krajinou na svete, ktorá povoľuje ich lov harpúnou pre komerčné účely - by mohlo pobúriť verejnosť, ktorá má ešte v živej pamäti krvavé obrazy z lovu mladých tuleňov.
V Škandinávii je tulenia koža, vzácna pre odolnosť proti vode, bežnou surovinou na výrobu viest, topánok či kabeliek.
"Je smiešne, že budú prichádzať ľudia zo zahraničia, aby robili to, čo sami nórski rybári nerobia," rozhorčuje sa Rasmus Hansson z nórskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody. "Na nórskom pobreží boli tulene od nepamäti. Sú súčasťou prírody. Nemôžeme predsa zabíjať všetko, čo sa nám v prírode nepáči," hovorí Hansson.
Tým skôr, že nažive zostane menej tuleňov, než je potrebné pre zachovanie druhu, dodáva. Podľa fondu je v Nórsku len 15 500 tuleňov.
"Vo Veľkej Británii je 100-tisíc tuleňov a sú tam chránené," konštatuje Hansson. Niektorí majitelia cestovných kancelárií si síce mädlia ruky, ale nie celý sektor turistiky sa z vládného rozhodnutia raduje. Organizácia Innovasjon Norge, ktorá má v zahraničí šíriť dobrú povesť Nórska, oznámila, že lov tuleňov rozhodne nebude jej hlavným lákadlom pre turistov. "Nechceme v našom marketingu venovať príliš veľa pozornosti lovu tuleňov," povedal vedúci oddelenia pre styk s verejnosťou Per-Arne Tuftin. "To by nakoniec mohlo byť pre turistiku v našej krajine kontraproduktívne." (čtk)