Zlatý pavilón Kinkaku-ji je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. FOTO - AUTORKA
Kjóto sa nachádza na ostrove Honšú a je vzdialené 45 kilometrov severovýchodne od Ósaky. V 7. storočí začali do týchto miest prichádzať prví obyvatelia - boli to imigranti z Kórey. Vtedy sa táto oblasť volala Jamaširo-no-kuni.
Do Kjóta, kde žije vyše 1,5 milióna obyvateľov, prichádzajú ročne tisícky turistov z celého sveta za fantastickými historickými pamiatkami. V Kjóte nájdete viac ako 1600 starovekých budhistických chrámov, množstvo šintoistických svätýň, veľkolepé cisárske paláce, uličky s tradičnými drevenými domčekmi, nádherné záhrady rôznych veľkostí a tvarov, sú súčasťou bohatého japonského kultúrneho dedičstva.
Kinkaku-ji - Zlatý palác
Nádherný zlatý pavilón Kinkaku-ji (kin-iro je v japončine zlatá farba) je pozlátený jedným litrom tekutého zlata a patrí k najznámejším japonským miestam, ktoré sú aj súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Trojposchodový chrám postavili v roku 1397 pre šóguna Ašikaga no Jošimica, ktorý tu chcel stráviť starobu. Šógun bol pôvodne vysokým vojenským hodnostárom, od 12. storočia to bol dedičný vojenský diktátor, ktorý nahradil cisára. Podľa želania Ašikaga chrám po jeho smrti slúžil zenbudhistom. Súčasný Kinkaku-ji je presnou kópiou paláca, ktorý v roku 1950 vyhorel.
Prechádzky typickou japonskou záhradou s množstvom sošiek Budhu, malých chrámov i čajovne sekka-tei či množstvo jazierok s kaprami a korytnačkami sú pre mnohých turistov vždy nezabudnuteľným zážitkom.
Rybník Kjojoči a chrám Rjoanji
História záhrady a rybníka Kjojoči siaha až do dvanásteho storočia. Neďaleko rybníka stojí chrám Rjoanji, kam sa vstupuje cez hlavný vchod - kuri. Tak ako do mnohých iných japonských chrámov, aj tu si pred vchodom musíte vyzuť topánky. Po drevenej podlahe chrámu sa dostanete ku kamennej zenbudhistickej záhrade, ktorá na všetkých fotografiách vyzerá veľmi veľká, ale jej skutočné rozmery sú len 25 krát 10 metrov. Záhrada pochádza z 19. storočia a namiesto trávy tu nájdete biely štrk a 15 veľkých kameňov. Tie pre jedných predstavujú ostrovy v rieke, pre iných vysoké vrcholy stúpajúce k oblakom. Okolo záhrady je vysoký múr, ktorý postavili z hliny varenej v oleji.
Hrad Nijo-jo
Bohato zdobený hrad Nijo-jo postavili v roku 1603 a slúžil ako úrad šogúna. Hrad sa skladá z piatich budov a 33 miestností a hlavná budova - palác Ninomaru - má až neuveriteľných 3300 metrov štvorcových. Zaujímavosťou je, že šógun Tokugawa Jejaso sa natoľko bál predčasnej smrti, že sluhov mu robili len deti. V chráme nechal vybudovať aj akýsi bezpečnostný systém - podlahu, ktorá pri chôdzi vŕzgala. Veľmi pôsobivé sú aj dobové maľby na stenách a krásna záhrada s rybníkmi.
Chrám Kijomizu
Uprostred cesty do hôr Otawa môžu turisti už z diaľky obdivovať obrovskú drevenú stavbu chrámu Kijomizu s terasami, pri stavbe ktorých neboli použité žiadne klince. Z terás je dobrý výhľad na Kjóto a okolie. Je to druhý najstarší chrám v meste a názov dostal podľa čistej vody, ktorá tu v horách pramení. K chrámu vás privedie malebná úzka ulička plná obchodíkov ozdobených farebnými lampiónmi - chöchin. V obchodoch nájdete aj typickú japonskú keramiku, skladateľné vejáre s dobovými motívmi i neskladateľné vejáre - uchiva, samurajské meče, letné kimoná jukata, drevené topánky geta i plážové sandále zori, typické japonské biele palcové ponožky tabi či ozdobné prívesky alebo voňavé japonské sladkosti.
Pred vstupom do hlavného chrámu je fontána očisty, kde si veriaci i návštevníci umývajú ruky. V mnohých chrámoch sú umiestnené sochy sediaceho Budhu, pri ktorých zapaľujú tenké sviečky. Obdivovať tu môžete aj veľké ťažké kovové sandále, ktoré podľa legendy patrili Budhovi.
Neprehliadnuteľná je i červená päťpodlažná stupňovitá chrámová stavba To-ji z roku 1644, ktorá je najvyššou stavbou tohto typu v Japonsku. Jednotlivé podlažia symbolizujú päť živlov - oheň, vodu, zem, vietor a vzduch.
Ak sa podľa legendy napijete z prvého prameňa vodopádu Otowa-no-taki, budete zdraví. Ak to však stihnete aj z druhého, budete múdri, ak z tretieho, dožijete sa vysokého veku. Ak sa však napijete zo všetkých troch prameňov, tak ste nenásytní.
Autor: GABRIELA BÚZKOVÁ