Londýn 7. novembra (TASR) - Najmenej šesť ľudí zahynulo a 150 ďalších utrpelo podľa dnešnej bilancie zranenia pri sobotnej zrážke rýchlovlaku s vozidlom na železničnom priecestí západne od Londýna.
Počet obetí nešťastia bude pravdepodobne stúpať, keďže najmenej 11 cestujúcich je vo vážnom stave. Dve osoby museli oživovať. Medzi mŕtvymi obeťami je aj rušňovodič vlaku. Ide o najtragickejšiu vlakovú nehodu v ostrovnej krajine za posledné dva roky. Pri zrážke, ku ktorej došlo v sobotu krátko po 19.00 h SEČ, sa vykoľajili všetky vozne vlaku s 300 cestujúcimi.
Značný počet pasažierov zostal až šesť hodín uväznený vo vlaku. Zrážku pravdepodobne spôsobil šofér automobilu, ktorého zachytila vlaková súprava. Rozhlasová stanica BBC dokonca informovala, že auto zastalo na priecestí schválne a pravdepodobne chcel vodič takto spáchať samovraždu.
Následný náraz bol taký silný, že vlak idúci rýchlosťou približne 160 kilometrov za hodinu sa vykoľajil a šesť z ôsmich vagónov sa viac ráz prevrátilo a úplne zdeformovalo. Niektorí záchranári pokladajú za "zázrak, že si nehoda nevyžiadala oveľa viac obetí".
Na miesto nehody pri meste Ufton Nervet v grófstve Berkshire, 65 kilometrov západne od Londýna, prišlo najmenej 15 sanitiek. Vlak smeroval z londýnskej stanice Paddington do mesta Plymouth na západe Anglicka. Medzi cestujúcimi bolo veľa futbalových fanúšikov a ľudí, ktorí sa vracali z nákupov z britskej metropoly.
"Odrazu začal vlak prudko brzdiť, strašný náraz, vyplo sa svetlo, výkriky, plač a v zdemolovaných vagónoch bol chaos," vypovedal Johnny Saunders, jeden z cestujúcich čo prežili bez vážnejších zranení. Niektorí z cestujúcich boli doslova pochovaní pod troskami, najmä stolíkov z kupé. Dokiaľ ich vytiahli záchranári, tak si väčšinou svietili mobilnými telefónmi. Všade boli úlomky skla a bolo cítiť benzín. "Nemyslím si, že po takomto zážitku ešte raz pocestujem vlakom," povedala 32-ročná Lisa Briggsová.
Vo Veľkej Británii sa otázka bezpečnosti železničnej dopravy stala politickou témou po sérii tragických nehôd, ku ktorým došlo po privatizácii železníc v 90. rokoch.
Nehody si na britských železniciach za posledných päť rokov vyžiadali 42 ľudských životov. Ich príčinami bol raz nedostatočný výcvik rušňovodičov, inokedy zlá železničná infraštruktúra.
V roku 1999 sa zrazili dva vlaky v londýnskej stanici Paddington. Pri nešťastí zahynulo 31 ľudí. Následné vyšetrovanie vlády odhalilo, že príčinou boli chyby vo výcviku rušňovodičov u súkromného železničného prepravcu firmy Thames Trains.
K ďalším nehodám došlo na severe Londýna v oblasti Hatfield a Potters Bar v rokoch 2000 a 2002. Zahynulo pri nich 11 ľudí a desiatky utrpeli zranenia. Príčinami nešťastí bola zle udržiavaná dopravná infraštruktúra. Po nehode nasledovali ďalekosiahle zmeny v železničnom systéme.
Vo februári 2001 v meste Selby v grófstve Yorkshire na severe Anglicka uviazlo na železničnej trati po kolízii terénne vozidlo. Krátko na to osobný vlak narazil do automobilu, následne sa vykoľajil a vrazil do nákladného vlaku s uhlím. Zahynulo desať ľudí. Vodiča terénneho automobilu odsúdili na desať rokov väzenia.