Prešov 9. decembra (TASR) - Asi štvorkilometrový úsek Kamennej cesty, ktorá je súčasťou turistického chodníka v Národnom parku Poloniny, vyhlásili v uplynulých dňoch za národnú kultúrnu pamiatku.
Najviac zachovaný je podľa metodika Pamiatkového ústavu v Prešove Ľubora Suchého, asi 200 až 300 metrový úsek cesty, ktorá bola v minulosti spojnicou medzi Michalovcami, Ruským Sedlom a poľským Przemyslom. "Cesta z obdobia Rakúsko-Uhorska, vytvára aj v súčasnosti hustú mozaiku," uviedol dnes pre TASR Suchý. Dodal, že bola vybudovaná z malých riečnych kamienkov, nabíjaných do zeme. V ďalšom jej úseku, z ktorého zostalo v podstate torzo, sa nachádzajú odvodňovacie rigoly, v minulosti zabraňujúce jej zaplavovaniu vodou. V tesnej blízkosti cesty sa nachádza stojaci kilometrovník s označením, ktorý signalizuje 77,8 kilometrovú vzdialenosť miesta od Michaloviec. Zvyšných päť kilometrovníkov je pohodených v spodnej časti lesa nad vodárenskou nádržou Starina. Na poľskej strane je zachovaný asi 200-metrový úsek cesty.
Kamennú cestu pri Stakčíne, v miestnej časti Ruské, vybudovali vojaci v rokoch 1861 až 1865 ako záložnú cestu so strategickým vojenským významom. "Možno ju označiť ako vojenské a skutočne inžiniersky vyprojektované dielo," poznamenal Suchý. Istými úpravami prešla za čias bývalej Slovenskej republiky (1939-44), kedy slúžila ako hraničný priechod medzi Maďarskom a Nemeckom. Z uvedeného obdobia sa popri nej zachovali kovové zábradlia, upevnené na betónových stĺpikoch. Po vojne slúžila už len ako poľná cesta.