Bukurešť 30. októbra (TASR) - Spoločne s obyvateľmi anglo-saskej a keltskej kultúrnej oblasti budú v nedeľu 31. októbra aj Rumuni oslavovať Halloween - deň, keď sa podľa keltskej mytológie oslobodzujú ľudské duše v telách zvierat.
Tradícia Halloweenu sa začala odvíjať ešte v praveku a odvodzuje sa od vítania keltského Nového roku - sviatku Samhain, čo sa vyslovuje ako "souin".
Ide o tzv. inverzný rituál, pretože v tomto čase sa môžu robiť veci v iné dni nedovolené. neodmysliteľnými rekvizitami sú vydlabané tekvice s "tvárou" a zvnútra osvetlené sviečkou či kahancom, v dome naťahané umelé pavučiny s pavúkmi, čierne mačky, sovy, netopiere, kostry a iné hororové predmety a do tmy svetielkujúce girlandy.
Pre Rumunov je však pre Halloween ako stvorená ich národná legenda gróf Dracula, všíma si denník Romania Libera. A tak sa v nedeľu množstvo pútnikov vyberie na hrad v Brane, kde upír Dracula sídlil, alebo sa možno radšej ubytuje v neďalekom hoteli Tihuta, ktorý sa svojím vzhľadom - vežou i nádvorím - podobá na Draculovo sídlo.
V roku 1980, keď bol hotel postavený, 21 členov Draculovej spoločnosti so sídlom v Londýne spísali dokument o jeho prevádzke, podpísali sa naň, uzavreli ho do prázdnej fľaše od škótskej whisky a zamurovali ju do jedného z múrov hradu. Obsah dokumentu je prísne tajný a pozná ho len správca hradného areálu.
Najvzrušujúcejším miestom pre fanúšikom Draculu je však jeho hrobka. Počas Halloweenu sa hotel Tihuta stane miestom karnevalu so strašidelnými maskami a vykoná sa aj symbolický očistný rituál ohňom.
Na tejto slávnosti sa zúčastní aj Miss Transylvania, ktorú zvolia ešte dnes a vymenujú ju za grófku Draculu a po celý rok sa bude môcť tešiť z manželských radovánok s mŕtvym upírom.