BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Do zahraničia budú môcť od nového roka cestovať bez vlastného pasu iba deti do päť rokov, ktoré sú zapísané v pasoch svojich rodičov. Deti staršie ako päť rokov budú musieť mať vlastný cestovný doklad. Vyplýva to z novely zákona o cestovných dokladoch, ktorú dnes schválila Národná rada. Pasy pre deti od 5 do 15 rokov budú mať platnosť päť rokov. Pas pre občanov starších ako 15 rokov bude naďalej platiť 10 rokov.
Nové europasy sa budú na Slovensku vydávať od 1. januára 2005. Platnosť cestovných dokladov vydaných pred týmto dátumom sa nemení a skončí dátumom v nich uvedenom. Občania budú môcť od nového roka vlastniť najviac dva platné pasy. Ostatné budú musieť odovzdať do konca júna 2005. O pas budú môcť občania požiadať iba osobne. Novela zvyšuje poplatky za vydanie pasov. Cestovný doklad vydaný do 30 dní bude u občana staršieho ako 15 rokov stáť 1 000 korún, pre deti od 5 do 15 rokov 400 korún a pre deti do 5 rokov 250 korún. Za rýchle vydanie pasu budú občania platiť tak ako doteraz štvornásobok základného poplatku. Zápis dieťaťa do pasu rodičov bude stáť 100 korún. Novela tiež rozširuje okruh osôb pre vydanie diplomatického a služobného pasu. Na diplomatický pas bude mať nárok aj bývalý prezident s manželkou alebo zástupcovia Slovenskej republiky v orgánoch EÚ. Služobné pasy budú môcť získať vrcholoví funkcionári samospráv, primátor Bratislavy a príslušníci ozbrojených síl v osobitných misiách.
Poslanci podporili pozmeňujúci návrh poslanca Petra Bódyho, aby občania s ťažkým zdravotným postihnutím mali túto skutočnosť zaznačenú v pase. Na základe takéhoto dokladu budú môcť totiž využívať v zahraničí zľavy, ktoré jednotlivé krajiny poskytujú zdravotne postihnutým.
Predseda Správnej rady a predseda Dozornej rady Ústavu pamäti národa budú mať plat vo výške poslaneckého platu. Okrem platu bude mať predseda a podpredseda správnej rady nárok aj na príplatok, ktorého výšku určí správna rada. Rozhodli o tom poslanci schválením novely zákona o pamäti národa. Členovia rád budú mať za výkon funkcií odmenu vo výške dvoch tretín poslaneckého platu. Doteraz platové záležitosti určovali stanovy ústavu a v zákone neboli vôbec upravené.
Poslanci schválili aj novelu zákona o Úradnom vestníku Európskej únie. Dôvodom novely je žiadosť Kancelárie prezidenta SR, aby ministerstvo distribuovalo Úradný vestník aj kancelárii.
sy;pr;zd