Bratislava 24. októbra (TASR) - Okruh dôvodov na zadržanie vodičského preukazu by sa mal rozšíriť. Navrhuje to ministerstvo vnútra v novele zákona o premávke na pozemných komunikáciách.
Vodičský preukaz bude možné zadržať vodičovi, ak prekročí povolenú rýchlosť jazdy v obci o viac ako 30 km/h a na ostatných cestách o viac ako 40 km/h. Podobný postih čaká aj vodiča, ktorý pri jazde cez križovatku nezastaví na pokyn Stoj. Ďalším dôvodom na takýto postup bude prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané a predchádzanie v mieste, kde je to zakázané.
Vodičovi, ktorému zadržia vodičský preukaz, bude uložený aj zákaz viesť motorové vozidlo až do rozhodnutia o veci. Nová právna úprava, ktorá je v pripomienkovom konaní, by mala po schválení vládou a parlamentom nadobudnúť účinnosť od 1. marca 2005.
Nedisciplinovaní vodiči, ktorí opakovane porušujú pravidlá cestnej premávky, budú povinní vykonať skúšku z odbornej spôsobilosti. Pôjde o vodičov, ktorí v období po sebe nasledujúcich dvanástich mesiacov sa dopustia piatich a viac porušení pravidiel cestnej premávky, spáchajú dva a viac trestných činov súvisiacich s porušením týchto pravidiel alebo spôsobia dve a viac dopravných nehôd. Podľa výsledku preskúšania sa bude môcť vodičovi odobrať vodičské oprávnenie.
Cieľom návrhu novely je pozitívne ovplyvniť vývoj dopravnobezpečnostnej situácie na území Slovenska. Ministerstvo vnútra chce ňou zaviesť prísnejší postih vodičov motorových vozidiel za porušenie pravidiel cestnej premávky, ktoré sú hlavnými príčinami dopravných nehôd s tragickými následkami.
Návrh predpokladá vedenie evidencie o užívaní vozidla pre účely konania o priestupku, ak je jeho prevádzkovateľom alebo držiteľom právnická prípadne fyzická osoba - podnikateľ. Súčasný stav neumožňuje objektívne preukázať, že vozidlo viedla konkrétna osoba, nakoľko jeho prevádzkovateľ nie je povinný zaznamenávať, kto vozidlo v skutočnosti viedol.
Ak dôjde na vozidle neoprávnene k zmene identifikačných znakov, nemôže byť takéto vozidlo zaevidované.
Výška pokuty za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorý nie je osobitne vymedzený, sa zvyšuje z doterajších 2000 korún na 4000 korún.
Ak vozidlo nespĺňa podmienky na používanie v cestnej premávke, možno uložiť pokutu do 4000 korún. V súčasnosti platná úprava je vzhľadom na spoločenskú nebezpečnosť takéhoto konania neprimeraná, nakoľko umožňuje uložiť pokutu do 10 000 korún a zákaz činnosti do jedného roka, pritom môže ísť napríklad o neúplnú výbavu vozidla ako je chýbajúca žiarovka.