Šachtička 22. októbra (TASR) - Približne 440 000 Slovákov vycestovalo do zahraničia podľa predbežných výsledkov v tomto roku prostredníctvom cestovných kancelárií (CK) a cestovných agentúr (CA), čo je medziročne o 10 % viac. Až o 15-% sa zvýšil počet cestujúcich v leteckej doprave, keď ich letecké spoločnosti prepravili asi 195 000. Výrazne pribudlo klientov v autobusovej doprave a individuálne cestovalo na zahraničné dovolenky 55 000 rekreantov.
Najväčší, takmer 100-% nárast počtu turistov až na 50 000 zaznamenali pri odletoch do Egypta, uviedol viceprezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Pavol Komora. Veľký záujem bol aj o grécke ostrovy, Tunis, Turecko a Bulharsko. Autobusovú a individuálnu dopravu využívali Slováci najmä do Chorvátska, kde ich cez CK oddychovalo asi 105 000. Druhou najnavštevovanejšou destináciou uvedenými dopravnými prostriedkami bolo Grécko. O Taliansko a Španielsko sa oproti predchádzajúcim rokom znížil záujem. Komora vyzdvihol fakt, že oproti minulosti sa výrazne predĺžila sezóna dovoleniek až do konca októbra. "Boom" vyvolali letecké pobyty v exotických krajinách ako Sri Lanka či Maledivy a nové charterové lety do Jordánska, Thajska a na Maurícius. Zo zimných dovoleniek "išli" najviac lyžovačky vo Francúzsku.
Domáci cestovný ruch sa postupne zotavuje z výrazného zníženia počtu klientov zo začiatku roka 2000. Cestovné kancelárie a agentúry očakávajú aj v roku 2005 mierne zvýšenie záujmu o domáce pobyty. Na budúcoročnú sezónu už viacerí podnikatelia v cestovnom ruchu prispôsobili cenovú politiku možnostiam hostí. Mnohé hotely dokonca medziročne znížili ceny. Dovolenka na Slovensku bude pre domácich klientov výrazne lacnejšia. Mení sa aj ich filozofia nákupu. Nevyhľadávajú už najlacnejšie pobyty, dokonca sa ich boja. Slováci začínajú byť náročnejší a cestovné kancelárie a agentúry sa na to pripravili. Taký objem investícií, ktorý smeroval v ostatných dvoch rokoch práve do rozvoja tuzemských zariadení cestovného ruchu, si prezident SACKA Robert Kohlmann nepamätá.