Prvý raz sa spomína v Zoborskej listine z roku 1113 ako Crumba. Azda najvýznamnejším medzníkom v histórii obce bol príchod rodu Brunswickovcov v 19. storočí, ktorý kúpil zadlžené zemianske usadlosti a vybudoval panstvo, ku ktorému patrili obce Dolná Krupá a Horná Krupá a časti obcí Špačince, Ratnovce a Bohunice. Históriu obce pripomína expozícia Obecného múzea, ktoré otvorili v roku 1975.
Najvýznamnejšou kultúrno-historickou pamiatkou v Dolnej Krupej je klasicistický kaštieľ z rokov 1793 až 1795, ktorý postavili na mieste staršieho kaštieľa a upravili v rokoch 1820 a 1821. Dodnes patrí k najkrajším príkladom vidieckej klasicistickej architektúry na Slovensku. Nádherné šľachtické sídlo patriace rodine Brunswickovcov stojí na okraji rozsiahleho anglického parku s jazierkom a vzácnymi drevinami. Park upravili v rokoch 1813 až 1819 pod vedením záhradného architekta Henricha Nebiena v štýle ideálnej antickej krajiny. Spolu s kaštieľom vytváral jeden z najkrajších krajinársko-architektonických celkov v Uhorsku. Za kaštieľom vznikol v období úpravy parku ako jedna z jeho súčastí aj tzv. umelý kopec, ktorý sa dodnes dvíha do výšky takmer 15 metrov nad úrovňou okolitého terénu.
Kaštieľ však najviac preslávili návštevy Ludwiga van Beethovena na začiatku 19. storočia. Beethoven (1770-1827) údajne navštevoval kaštieľ v rokoch 1800 až 1806 a počas svojho pobytu tu zrejme skomponoval aj Sonátu mesačného svitu. Brunswickovcom venoval viaceré skladby. Napríklad Terézii Brunswickovej Sonátu Fis dur op. 78 pre klavír, Františkovi sonáty op. 57 (Appasionata) a op. 77 (Fantázia). Vďaka Brunswickovcom sa zoznámil aj so svojou celoživotnou láskou Giulettou Giucciardi a získal prístup do vysokej spoločnosti vo Viedni. Jedna z legiend tvrdí, že do kaštieľa v Dolnej Krupej bol adresovaný aj jeho preslávený "list nesmrteľnej milenke".
Kaštieľ v Dolnej Krupej v súčasnosti slúži ako Domov slovenských hudobných skladateľov. Vedľa kaštieľa sa okrem klasicistických hospodárskych objektov nachádza rokokový Beethovenov pavilón s expozíciou Hudobného múzea zachytávajúcou jeho život a dielo.
Na hudobné tradície v obci nadviazal v 20. storočí aj miestny rodák John Dopyera (1893-1988), vynálezca rezofonickej gitary dobro. (Turistický sprievodca Trnava a okolie z edície Poznávame Slovensko)
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi Trnava a okolie z edície Poznávame Slovensko, ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA. Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk