
Pripravené v spolupráci so Združením pre rozvoj
a zviditeľnenie miest a obcí Slovenska
pravidelne cestujú do Žiaru alebo do Banskej Bystrice, zapamätá
podľa komína poľnohospodárskeho učilišťa. Beladice sa nachádzajú
po pravej strane cesty medzi Nitrou a Zlatými Moravcami.
Beladice vznikli zlúčením štyroch obcí - Malých a Veľkých Chrášťan, Beladíc a Pustého Chotára až v roku 1976. Najstaršou z nich však sú určite Beladice, o ktorých sa hovorí v písomných záznamoch z roku 1156. Každá časť obce si však priniesla do spoločného to najdôležitejšie, na čom sa dnes dá stavať. V každej časti sú kultúrne pamiatky - kaštiele, kostoly, kúrie a parky, ktoré svedčia o tom, že v obci žili bohaté šľachtické rody. Vďaka miestnym podnikateľom, ich renováciou i budovaním nových areálov vznikajú možnosti na ubytovanie, stravovanie, rekreáciu a športové vyžitie, čím sa obec dostane do povedomia širokej verejnosti.
Veľké Chrášťany
Obec leží v doline potoka Drevenica a na jeho sútoku, ktorým je Čakýnsky potok. Názov obce Veľké Chrášťany pochádza od slova chrasť, vo význame chrastie, krovie, húština. Tento základ slova sa totiž v rôznych obmenách objavuje v písomných prameňoch.
Medzi významné pamiatky, ktoré sa dodnes zachovali, patrí kaštieľ. Staršiu kúriu nechala prestavať na kaštieľ Terézia Maloňaiová začiatkom 19. storočia. Okolo kaštieľa bola záhrada a park, kde bolo vysadených mnoho vzácnych drevín. Od chrášťanského kaštieľa po blízky beladický kaštieľ viedla gaštanová alej, z ktorej už dnes existuje iba niekoľko starých gaštanových stromov.
Malé Chrášťany
Malé Chrášťany sa spomínajú v roku 1388 ako Kýsherestien a boli majetkom zemianskej rodiny Gépesovcov. Časť obce patrila hradu Gýmeš. Z toho obdobia sa spomína mlyn na deväť chodov. Starý mlyn bol poháňaný vodou, ktorá bola privedená osobitným kanálom z Drevenice. V obci sa zachovala kaplnka sv. Kríža romantická stavba, inšpirovaná gotickou architektúrou postavená v roku 1854. Pod kaplnkou sa nachádza krypta.
Beladice
Krásnou a bohatou kolekciou, ktorá sa zachovala dodnes, je park v Beladiciach. Jeho raritou sú obrovské lipy veľkolisté. Ich vek sa odhaduje na 250 - 600 rokov, obvod najhrubšieho kmeňa je 575 cm. Majiteľom kaštieľa v Beladiciach bol šľachtic Martin Szentiványi.
Pustý Chotár
Osada Pustý Chotár vznikla v roku 1808 ako majetok kráľovského radcu a podžupana Tekovskej župy Karola Jesenského, ktorý dal v roku 1820 postaviť kaštieľ. Tento neskôr vlastnili rodiny Szirániovcov, Lindellófovcov, Krausovcov a Ďurčanských. Terajší vlastník kaštieľa park renovuje a bude ho využívať pre potreby cestovného ruchu.