S blížiacou sa zimou sa dni nezadržateľne krátia a keď sa skôr stmieva, k slovu sa dostáva ľudová slovesná tvorivosť. Už takmer tri desaťročia sa v tomto čase schádzajú v krčme v dedinke Santon Bridge v grófstve Cumbria účastníci súťaže o titul najväčšieh
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
o svetového klamára.
Túto tradíciu tu zaviedol už v 19. storočí krčmár Will Ritson. Podľa miestnych obyvateľov to bol neobyčajne čestný a poctivý chlapík, ktorý však trval na tom, že jeho krčmové historky sú stopercentne pravdivé. A navyše museli byť zábavné, aby sa hostia nenudili.
Preslávil sa napríklad historkou o tom, že kdesi pri anglickom Walesdale rastú také veľké kaleráby, že ich farmári vydlabali a používali ako príbytky pre svoje ovce.
V ostatných rokoch prichádzajú na svetový šampionát klamárov účastníci až z Austrálie a Nového Zélandu. Najlepšími historkami sa však už tradične môžu pochváliť domáci.
Tak podľa jedného z nich nevznikla známa anglická oblasť jazier Lake District sopečnou činnosťou a vrásnením hornín, ale vďaka usilovnosti tunajších krtkov a úhorov.
Víťaz vlaňajšieho ročníka, farmár John Graham, zaujal poslucháčov i porotu svojím príbehom o tom, ako prenasledoval pár obrovských potkanov v zátoke Solway. Podarilo sa im vraj ujsť v motorovom člne, a tak farmár požiadal o pomoc okolo sa plaviacu japonskú vojenskú loď, ktorá prepravovala jadrový odpad na ďalšie spracovanie.
Tohtoročným víťazom súťaže sa stal vypečený klamár, ktorý do Santon Bridge priniesol historku o pozoruhodných výkonoch a hrdinstve jednonohého príslušníka Horskej služby. (tasr)