
Mešita Mustafa pašu.
v je menej. Na vine je napätý stav v súvislosti s etnickými nepokojmi.
Na letisku Petrovec v Skopje síce pristávaciu plochu lemujú vojenské vrtuľníkyi, ale v samotnom hlavnom meste, kde žije polovica všetkých obyvateľov krajiny, vám tvrdia, že tu bol a je pokoj.
Vzbúrenci a nespokojenci sú tam, ukazujú domáci na kopec Vodno, smerom ku gréckym hraniciam, kde leží Kumanovo, jedno z ohnísk etnických nepokojov. Tam niekde prebehla operácia Essential Harvest (Hlavná žatva), v ktorej NATO vyčlenilo 4500 vojakov na vyzbieranie zbraní od rebelov a za mesiac ich získali vyše 4000 kusov a 40-tisíc kusov munície. Domáci síce tvrdia, že to boli iba omrvinky, ale je aspoň relatívny pokoj. Pamiatkami na chvíle nepokojov sú ešte stopy po vypálených albánskych domoch, po šiptaroch, ako ich nazývajú, aj v samotnom Skopje.
Skopje, kde život na pravom brehu rieky Vardar, kde je jeho moderná časť, naberá cveng západného štýlu, sa súčasné prelína s históriou. Na ľavom brehu Vardaru je turecká časť mesta so všetkými pamätihodnosťami, kam sa dostanete aj cez historický most z 15. storočia, ktorý nechal na rímskych a srbských základoch postaviť sultán Murat II.
Prechádzka históriou má svoje čaro. Môžete navštíviť Daut Pašove kúpele s tradičnými tepanými mosadznými strechami, kde sa nachádza umelecká galéria. Severnejšie od nich je pravoslávny chrám Sv. Spasiteľa zo 17. storočia s nádhernými drevorezbami a rímsky aquadukt s 55 oblúkmi, ktorý sa používal ešte v minulom storočí. Je tam aj mešita Mustafa pašu, veža s hodinami a citadela, niekdajšie sídlo cára Dušana, kde je dnes niekoľko múzeí.
Výstavbe špičkového nákupného centra na pravej strane rieky padol za obeť aj dom najslávnejšj rodáčky zo Skopje Matky Terezy, pôvodným albánskym menom Gondze Bojadziu. Na mieste, kde stál, je teraz parčík a v ňom mramorová tabuľa s jej fotografiou a odkazom, ktorý vyslala svetu: „Svet je hladný po chlebe, ale ešte viac po láske.“
V meste je ešte niekoľko jej sôch a aj Múzeum Matky Terezy.
V renovovaných uličkách tejto časti mesta je viacero reštaurácií s pochúťkami z macedónskej, gréckej a juhoslovanskej kuchyne. S čašníkmi sa bežne dohovoríte po anglicky.
JÁN MIKULA
FOTO - KATKA KHANDLOVÁ