Moskva 5. decembra (TASR) - Presne 70 rokov uplynulo od zbúrania najväčšieho ruského pravoslávneho chrámu Krista Spasiteľa v Moskve. Monumentálny chrám neďaleko Kremľa na nábreží rieky Moskvy kazil Stalinovi a členom politbyra panorámu komunistického veľkomesta.
Formálnou zámienkou pre zbúranie chrámu sa stala plánovaná výstavba Paláca sovietov - sovietskeho mrakodrapu s obrovskou sochou Lenina na streche. Nikdy nepostavený palác sovietskej moci mal byť najvyššou stavbou sveta.
Časť interiéru chrámu Krista Spasiteľa vojaci Červenej armády demontovali. Zlato, drahé kamene a niektoré skvosty čakal predaj na Západ. Zvyšok interiéru, vrátane vzácnych stropných malieb, zničili vojaci pomocou zbíjačiek, čakanov a kladív. Samotnú budovu 5. decembra 1931 vyhodili do vzduchu pyrotechnici.
Demolačné práce prísne utajenej operácie snímal na kameru z poverenia úradov vtedy 22-ročný študent filmového inštitútu Vladislav Mikoš. Nakrútený film mu okamžite po dokončení záznamu odňali a po prvý raz ho na filmovom plátne uvidel o 55 rok neskôr za éry bývalého sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova.
Po odstránení trosiek chrámu sa zistilo, že výbuch poškodil spodné vrstvy a na mieste budúcej epochálnej stavby komunizmu sa objavila spodná voda. To neskôr viedlo k prehodnoteniu plánov a rozhodnutiu postaviť na nábreží veľký otvorený bazén Moskva. Dielo Dmitrija Čečulina, dvorného architekta Stalina i Brežneva, stálo na mieste chrámu až do polovice 90. rokov.
Dnes na mieste historického chrámu opäť stojí pravoslávny chrám - kópia chrámu Krista Spasiteľa v pôvodnej veľkosti a pod chrámom vzniklo aj veľké kongresové centrum pravoslávnej cirkvi. Stavba chrámu pod patronátom moskovského primátora Jurija Lužkova trvala rekordných 40 mesiacov.
Chrám, ktorý vysvätili v roku 2000, sa stal ústredným chrámom Ruska. Obnovenú perlu Moskvy navštívil počas svojej oficiálnej návštevy Ruskej federácie v novembri aj slovenský prezident Rudolf Schuster.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed