Nad obcou Častá neďaleko Trnavy sa týči hrad Červený Kameň. Možno sa sem dostať autom alebo autobusom, ale aj na bicykli či po turistických chodníkoch.
Hrad Červený Kameň založila pred rokom 1240 kráľovná Konštancia (Kunhuta), vdova po českom panovníkovi Přemyslovi Otakarovi l. Stavbu pomenovali podľa červenej skaly, ktorá sa vyskytuje v okolí. Hrad bol súčasťou pohraničnej reťaze strážnych hradov medzi Uhorskom a českým kráľovstvom, ktorá siahala od Devína po Trenčín.
V minulosti mali o hrad záujem mnohí panovníci. V roku 1523 ho od kráľovnej Márie, manželky Ľudovíta Jagelovského, získali bratia Alexius a Ján Thurzovci. Panoval tu aj Matúš Čák Trenčiansky (13. a 14. storočie), ktorý hrad kúpil za rytiersky pancier a 200 mariek striebra.
Z čias vládnutia Fuggerovcov zostali gigantické pivnice, v ktorých sa nachádzali sklady s drahými kovmi. Po smrti Antona Fuggera došlo k sporom medzi jeho dedičmi. Hrad pre nich strácal zaujímavosť aj preto, lebo sa nachádzal v tesnej blízkosti územia, ktoré ohrozovali Turci. Postupne ho rozpredali, pričom prvý podiel v roku 1580 kúpil Mikuláš Pálffy.
Hrad niekoľkokrát vyhorel, a tak jeho obnova bola nevyhnutná. Výstavba pevnosti trvala dve desaťročia. V prvej stavebnej etape (1535 - 1544) postavili všetky štyri nárožné bašty pevnosti a obvodové murivá. Druhá stavebná etapa sa začala v roku 1548. V tom čase dostavali obytné krídlo s Kaplnkou sv. Kataríny na poschodí. Cez hradbovú priekopu k vstupnej bráne v severozápadnom krídle v roku 1555 postavili dubový padací most na kamenných pilieroch.
Počas Rákócziho povstania v roku 1705 hrad Červený Kameň značne poškodili. S opravou a ďalšími prestavbami hradu začal až pravnuk Mikuláša IV. Rudolf Pálffy. V roku 1758 vypukol v severozápadnom krídle nad vstupnou bránou hradu požiar, ktorý zničil obytné priestory a hodinovú vežu. Pri obnove dostavali ďalšie podlažie nad juhovýchodným krídlom a južnú a východnú baštu, pričom podlažia zastrešili vysokými manzardovými strechami. Padací most do hradu nahradili kamenným.
Keď dnes návštevníci hradu prechádzajú reprezentačnými priestormi v juhozápadnom a juhovýchodnom krídle, kde si môžu prezrieť kvalitné kusy historického nábytku, obrazy, grafiky, taliansku fajansu a orientálne koberce, ľahko zabúdajú, že základom paláca bola pevnosť postavená za úplne iným účelom. V súčasnosti je hrad Červený Kameň múzeom sprístupneným počas celého roka. Atmosféru stredovekého hradu dotvárajú pravidelné víkendové programy - napríklad kováčske a rytierske dni. V Sokoliarskom dvore Astur možno vidieť najväčšiu kolekciu dravých vtákov na Slovensku.
Otváracie hodiny:
január, február, november, december 9.30 - 15.30
marec, apríl, september, október pondelok až piatok 9.00 - 16.00, sobota a nedeľa 9.00 - 17.00
máj, jún, júl, august 9.00 - 17.00, sobota a nedeľa 9.00 - 18.00
(Úryvok z časopisu Krásy Slovenska č. 9-10/2004 - rubrika TIP NA VÝLET)
Viac sa dočítate v najnovšom čísle časopisu "Krásy Slovenska". Časopis o prírode a turistike z vydavateľstva DAJAMA si môžete kúpiť vo vašom novinovom stánku alebo predplatiť na adrese: Krásy Slovenska, Dúbravská cesta 9, P. O. Box 115, 840 05 Bratislava 45, tel. 02/5465 2055, info@krasy-slovenska.sk, www.dajama.sk