Policajné hliadky sa zameriavajú na kontrolu rýchlosti, technického stavu vozidiel a dodržiavanie predpisov cestnej premávky.
FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA
O vodičoch porušujúcich dopravné predpisy hovorí policajná psychologička ZUZANA PORUBČANOVÁ, ktorá vyučuje aj dopravnú psychológiu.
Vodiči vedia, že je policajná akcia, že všade merajú rýchlosť a napriek tomu jazdia rýchlo, nezapínajú si pásy. Prečo?
"Takíto vodiči sa pravidlám vyhýbajú aj inokedy. Niekedy sa mi zdá, akoby to bol prejav nezrelosti. Sú aj vodiči, ktorí si tým niečo kompenzujú, alebo nemajú dostatočnú kontrolu."
Dá sa to nejako zmeniť? Napríklad vyššími pokutami?
"Represiou sa ťažšie niečo mení, aj keď je pravda, že pre niektorých môže byť stresujúce, že ich policajti nachytajú pri priestupku. Zmeniť sa to dá najmä výchovou. Možno by mali zasiahnuť do metodiky výuky v autoškolách psychológovia, aby sa rozšírilo vyučovanie aj na sebapoznanie. Autoškoly sa zameriavajú na technické zvládnutie jazdy, ale nie na psychické. Keď je v meste kolóna, ktorá ide rýchlejšie ako šesťdesiat, niektorí slovenskí učitelia v autoškole hovoria žiakom, aby sa prispôsobili, naladili, aby nezdržiavali premávku. Takže je to aj výchovou."
Je stále porušovanie dopravných predpisov nejaká diagnóza?
"Nie je to patologické, je to v rámci normy. Bolo by treba len urobiť korekciu osobnosti, vytvoriť pocit zodpovednosti za dopravné správanie."
Dá sa podľa štýlu jazdy vodiča vytušiť jeho osobnosť mimo vozidla?
"Určite."
Keď je rýchly v aute, je rýchly aj v živote a rozhodovaní?
"Za niečím sa ženie. Stále, a je to vynútené správanie. Sú situácie, že sa už nemusí hnať, ale nie je schopný sa uvoľniť. Sú aj ľudia, na ktorých správaní v živote hneď spoznáte, že sú agresívni, sebapresadzujúci. To sa prenáša aj na cestu. Keď vodič nie je dosť empatický, príde veľkou rýchlosťou na dobrom aute, prilepí sa na vás, obíde vás tak, že div vás nevytlačí z cesty. To je nedostatok schopnosti vcítiť sa do kože toho druhého."
Ako má slušný vodič reagovať na agresívneho? Mnohí sa nezdržia a ťukajú si na čelo, ukazujú rôzne gestá.
"Nie je dobré prilievať olej do ohňa, agresívnych vodičov si netreba všímať. Dôležitejšie je sústrediť sa a nenechať sa vyrušiť. V žiadnom prípade netreba ísť do súboja, lebo sa nedá odhadnúť, či agresívnemu vodičovi na upokojenie stačilo predbehnutie, alebo chce zájsť ešte ďalej."
(rf)