V prístave Darling je aj múzeum Aborigénov, pôvodných obyvateľov Austrálie.
Darling Harbour možno považovať za malý div prírody. Okolité more si vytvorilo množstvo zátok, až sa nakoniec vlialo ako veľká rieka priamo do srdca Sydney.
Toto najväčšie mesto Austrálie v mnohom pripomína New York. Jeho najkrajšia a najdlhšia ulica George Street je kombináciou newyorskej Broadway a Piatej avenue, plnej prepychových obchodov. Prístav Darling leží naľavo od George Street, asi v jej polovici napravo, až na konci George Street sa nachádza veľký prístav. Z vyhliadkovej veže Prístavného mosta možno obdivovať panorámu celého mesta, mrakodrapy vyrastajúce priamo z mora.
Prístav Darling sme navštívili dvakrát. Prvý raz sme sa tam vydali cez veľký park, neďaleko radnice. Naľavo sa vypína katedrála, ktorá vyzerá, akoby ju postavili dávno pred objavením Austrálie. Dá sa tam však dostať aj cez palmový háj Botanickej záhrady. Do prístavu potom vstúpite cez Most národov, na ktorom sú vlajky všetkých krajín. Tá naša je takmer na konci mosta.
Malý prístav je obľúbeným miestom vychádzok obyvateľov Sydney. Je tam množstvo reštaurácií, kaviarní a bufetov, ktoré ponúkajú špeciality z celého sveta. Najkrajšia je veľká čínska reštaurácia s visutými záhradami.
V jednom zálive kotví malý delový čln a bojový krížnik z 2. svetovej vojny, ktorý teraz slúži ako námorné múzeum. V stredisku ľudového umenia ponúkajú návštevníkom umelecké výrobky austrálskych domorodcov.
Pri vchode do podmorského akvária plávalo v malom jazierku niekoľko tuleňov. Vnútri sú veľké akváriá, plné exotických rýb a morských živočíchov. V sklenených tuneloch to zasa vyzeralo ako vo filme Čeľuste. Veľký biely žralok sa neukázal, ale zato nad našimi hlavami sa preháňali dva polmetrové žraloky, jasne sme videli dva rady ich ostrých zubov.
FOTO - AUTOR
Jeden zo vstupov do podmorského akvária, kde si môžete pozrieť žraloky.
Autor: PETER WOLF