Banská Bystrica 26. septembra (TASR) - V ostatných troch rokoch sa zvyšuje počet ruských turistov cestujúcich do SR. V prvom štvrťroku 2004 ich pricestovalo 7 046, čo bolo medziročne o 2,2 % viac. Rusi vykázali vyše 36 400 prenocovaní a priemerná dĺžka ich pobytu predstavovala 5,2 dňa.
Počet ruských návštevníkov prichádzajúcich do SR by bol podľa reprezentantky Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) v Moskve Klaudie Vyskočilovej ešte vyšší, keby neoslabil dolár voči korune, lebo Rusko zostalo dolárovou krajinou. "Na Slovensko cestuje najmä stredná vrstva obyvateľstva všetkých vekových kategórií prostredníctvom cestovných kancelárií. Ruský turista je značne rozmaznaný. Zájazd vyberá dlho a predovšetkým podľa hotela, objednáva ho na posledný moment. Dôležitá je kategória ubytovacieho zariadenia a jemu zodpovedajúca úroveň služieb. Na cene zájazdu ruský klient šetrí, po príchode však utráca veľké peniaze za doplnkové služby. Vyžaduje dokonalý servis a pri vzniku akéhokoľvek problému je nepríjemní, škandalózny," charakterizovala ruských návštevníkov Vyskočilová.
Obľúbenými produktmi Rusov sú podľa nej zimné dovolenky s lyžovačkou v Nízkych a Vysokých Tatrách, celoročné liečebné pobyty v Piešťanoch a letné detské rekreácie s exkurziami v okolí Banskej Štiavnice a Sniny. Vzhľadom k veľkým vzdialenostiam uprednostňujú leteckú dopravu, v zime charterové lety do Popradu, v lete železničnú dopravu detí na rekreáciu. Vyhľadávajú ubytovanie v troj- a štvorhviezdičkových hoteloch.
Ruskí klienti počas návštevy Slovenska pozitívne hodnotia stabilitu a bezpečnosť krajiny z hľadiska celosvetových problémov. Keďže radi komunikujú, vyhovuje im aj nie veľká jazyková bariéra. Kritizujú ceny, ktoré nezodpovedajú ponúkaným službám, servis v hoteloch nie vždy odráža úroveň vyplývajúcu z kategorizácie. Zaráža ich aj zlý stav dopravných prostriedkov, úroveň vlekov v lyžiarskych strediskách. Upozorňujú tiež na neprimerane vysokú cenu vízových poplatkov a časté zmeny časových odletov liniek Slovenských aerolínií. Chýbajú im ponuky pobytov pri vodných nádržiach kultúrno-poznávacích podujatí, exkurzií po historických mestách, hradoch a zámkoch a pri zimných pobytoch v horách, dopravy do vzdialenejších slovenských kúpeľov, organizovania seminárov a konferencií a športových sústredení.