Tradičné remeslá sú v Zázrivej stále v pozornosti. Jedným z tých, ktorí sa rozhodli živiť výrobou a predajom plechových zvoncov, je aj rodina Otrubovcov. FOTO - ARCHÍV TASR
ov.
V porovnaní s prvou monografiou spred osemnástich rokov je nová kniha o Zázrivej omnoho obsažnejšia, doplnená o nové fakty a dokumenty. Najviac sa ich podľa Karcola nachádza v samostatnej kapitole Dejiny zázrivskej farnosti. Prvé doklady o náboženstve pochádzajú z druhej polovice 16. storočia, keď sa aj na Orave šírili myšlienky reformácie a obyvatelia boli nútení prijať evanjelickú vieru. K obnoveniu katolíckej viery prišlo na rozhraní 17. a 18. storočia. Prvý kostol mali drevený, ale v 18. storočí si postavili dokonca dva murované kostoly. Súčasný kostol dostavali na základe zbierky v roku 1930.
V tejto kapitole je zachytená aj významná udalosť z roku 1994. Presne 25. novembra spílili 139-ročný a 30 metrov vysoký, krásne rozvetvený smrek vo dvore Adama Drengubiaka. Previezli ho do Vatikánu, kde ho postavili a vyzdobili ako oficiálny vianočný strom. Peň smreka je dodnes v pozornosti miestnych veriacich.
Nové fakty prináša monografia aj z obdobia druhej svetovej vojny. Okrem podrobného priebehu bojov počas SNP i oslobodzovania Oravy od fašistov nachádza sa v nej aj komplexný zoznam zázrivských občanov, ktorí v tom čase zahynuli. Nielen v bojoch na strane víťazov alebo v nemeckých koncentračných táboroch, ale sú tam aj mená ľudí, ktorí sa nevrátili zo zajatia alebo z gulagov v Sovietskom zväze, a tiež tých, čo padli na východnom fronte ako vojaci Slovenskej armády.
Zaujímavo je v knihe spracovaný spôsob života ľudí, remeslá, chov zvierat, obyčaje, zvyky, piesne i ukážky nárečia. Sú v nej aj podrobnosti o viacerých filmoch, ktoré sa v Zázrivej a okolí nakrúcali. Prvým, v rokoch 1931-1936, bol Fričov a Plickov Jánošík.
Neskôr si interiéry v krásnej zázrivskej prírode vybrali aj tvorcovia filmu Tisícročná včela, Perinbaba a filmovej opery Jánošík. Pred vyše rokom sa v Zázrivej zdržiaval filmový štáb režiséra Ondreja Trojana, ktorý tam nakrúcal film Želary. O zvykoch a ľuďoch nakrútili tiež niekoľko dokumentárnych filmov. Vo všetkých účinkovali ako komparzisti alebo ako herci v niektorých scénach obyvatelia Zázrivej.
(tasr)