Pred 23 rokmi sa šiestim deťom v zapadnutej dedine medzi Čitlukom a Ljubuškami vo vtedajšej Juhoslávii zjavila Panna Mária. Okrem duchovného zázraku sa udial aj ten ekonomický - rozmohol sa náboženský turizmus, ktorý priviedol do Medžugoria peniaze na ...
Kostol sv. Jakuba.
Pred 23 rokmi sa šiestim deťom v zapadnutej dedine medzi Čitlukom a Ljubuškami vo vtedajšej Juhoslávii zjavila Panna Mária. Okrem duchovného zázraku sa udial aj ten ekonomický - rozmohol sa náboženský turizmus, ktorý priviedol do Medžugoria peniaze na rozvoj.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Deti - vizionári
Oficiálne miesta Vatikánu k zjaveniam v hercegovinskom Medžugorí dosiaľ nedali žiadne oficiálne stanovisko. Zjavenia totiž stále pokračujú. Miestny diecézny biskup Ratko Perič je však jedným z najväčších odporcov pravosti zjavení. Pritom pápež Ján Pavol II. už v roku 1989 povedal, že keby nebol pápežom, do Medžugoria by zašiel už dávno.
Spočiatku ľudia nechceli deťom Vicke, Jakovovi, Ivane, Mariji, Mirjane a Ivanke veriť, že sa im zjavila Gospa. Ich postoj sa zmenil, keď aj oni uvideli rozličné znamenia. Lekári, ktorí deti hneď po prvých zjaveniach vyšetrovali, uznali, že sú zdravé - na duchu i na tele.
Kňaz a pedagóg Slavko Barbarič, ktorý dlho pôsobil v Medžugorí, hovorí: "Bral som tridsať dní so sebou dve deti hneď po videní, aby mi povedali, čo sa im zjavilo. Vypočúval som ich každé osve. Obe mohli vidieť Pannu Máriu naraz, keď im hovorila to isté. Alebo ju mohli vidieť naraz, ale každému hovorila niečo iné. Spôsob komunikácie je v tomto prípade celkom iný ako na Zemi. Vedeckým pozorovaním zisťujeme, že sú mimo tohto priestoru a času."
V blízkosti Medžugoria sa nachádzajú dva kopce - Podbrdo a Križevac. Podbrdo volajú aj Hora zjavení. Cestu lemujú zastavenia radostného a bolestného ruženca. Potom sa príde k soche Panny Márie, ktorá je na mieste, kde sa prvýkrát zjavila. Tu sa veriaci modlia buď individuálne, alebo slávnostný ruženec.
Podobný ráz má aj stúpanie na Križevac. Výstup sprevádza štrnásť zastavení krížovej cesty. Pod vrchom sa nachádza pomník na pamiatku Slavka Barbariča, ktorý zomrel práve pod Križevacom. Na vrchole je dvanásťmetrový biely železobetónový kríž, ktorý postavili Medžugorčania ešte v roku 1933.
Dominantou mesta je kostol sv. Jakuba. V kostole sa každý deň od 18. hodiny modlí ruženec. Keď sa o 18.40 h rozozvučia zvony, ľudia pokľaknú a začína sa silencium. Je to tradičný čas, keď sa zjavuje Panna Mária. Zväčša o 19. sa začína svätá omša. Po nej sa posväcujú náboženské predmety a modlí sa ruženec tak, ako to chcela Panna Mária - Verím v Boha, sedemkrát Otčenáš, Zdravas a Sláva Otcu. Od stredy do soboty prebiehajú v kostole večer (zvyčajne o 22.00 h) adorácie s piesňami a rozjímaním, v piatok býva poklona ku krížu.
Kúsok od kostola ústi chodník k postave Ježiša Krista, ktorý je v polohe ako na kríži. Z kolena mu vychádzajú kvapôčky vody. Nevie sa však, odkiaľ sa tam voda vzala.
Komunity
V Medžugorí sa nachádza aj niekoľko spoločenstiev - napríklad medžugorské bratstvo Komunity Cenacolo, Komunita blahoslavenstiev, Regina Pacis a Oáza pokoja.
Oáza pokoja je pre návštevníkov otvorená v čase od 9.00 do 13.00 h. Žijú v nej rehoľníci, ktorí sa venujú modlitbe, starostlivosti o Oázu, niekedy návštevníkom vyrozprávajú svedectvo vlastného života. V priestoroch Oázy je aj kaplnka s krížom a ukrižovaným Kristom. Pôsobí veľmi realisticky - telo je doráňané, krvavé a došľahané. Tvorcovia si dali záležať aj na detaile, akým sú chlpy.
Komunita Cenacolo prijíma stratených mladých ľudí, nespokojných, búriacich sa a zúfalých. Tých, ktorí chcú nájsť samých seba, radosť a zmysel života.
Najväčšiu časť stočlenného osadenstva v mužskom dome tvoria závislí - aj látkovo, aj nelátkovo. Systém liečby spočíva v modlitbe a práci. Niečo také ako náhradné látky, alkohol, cigarety či televízor tam nenájdete. Denný program je prispôsobený liečbe prácou, ktorá sa končí až o šiestej večer. Po telesnej očiste, večeri a modlitbách sa deň končí o 22.00 h.
Komunita o sebe tvrdí, že nie je liečebňou, ale školou života. Jediným liečebným postupom je Kristoterapia - a prináša 80-percentnú úspešnosť vyliečenia zo závislosti. Mladí ľudia, ktorí do komunity prichádzajú, zvyčajne zostanú tri až päť rokov. Keď ju opúšťajú, túžia po naplnenom živote a rodine. Komunita je úplne sebestačná - sami si pečú chlieb, stavajú domy, pracujú v záhrade či v stolárskej dielni. Komunita získava peniaze aj z predaja tričiek, pohľadníc, VHS, CD, audiokaziet, kníh. Dodávajú jej ich z hlavného centra komunity, ktoré je v talianskom meste Saluzzo.
Vizionári a obyvatelia
Ani jeden zo šiestich vizionárov sa nevydal na dráhu rehoľníka či kňaza. Všetci si založili vlastné rodiny. Tí, ktorým sa zjavuje Panna Mária, prijímajú pútnikov každý deň. Vizionárka Vicka momentálne čaká ďalšie bábätko.
Obyvatelia Medžugoria sú srdeční a príjemní ľudia. Žijú hlavne z cestovného ruchu, len málo z nich drie vo svojich viniciach. (md)
FOTO - AUTOR
Autor: MATÚŠ DEMKO