Modra 17. septembra (TASR) - Súčasný stav a možnosti rozvoja remesiel vo vidieckom cestovnom ruchu Bratislavského kraja boli hlavnou témou dnešného medzinárodného seminára, ktorý sa konal v Modre.
Niekoľko storočné tradície rôznych druhov remesiel, od domácej výroby pre vlastné použitie až po súčasnú živnostenskú výrobu, zhodnotila riaditeľka Malokarpatského múzea v Pezinku Danka Kopálová. Podľa nej mnohé remeslá zanikajú, iné sa sľubne udržiavajú. "V malokarpatskom regióne máme asi sto keramikárov, 30 rezbárov a len dvoch umeleckých drotárov, no stúpa nám výroba kraslíc," konštatovala Kopálová.
Seminár bol zameraný najmä na keramické remeslo, niektorí účastníci navrhli vytvorenie malokarpatskej keramickej cesty s možnosťou návštev výrobných dielní. Všetci ocenili začatie novej tradície v podobe Pezinských keramických trhoch, ktoré ako prvé na Slovensku dávajú veľký priestor na prezentáciu výrobkov z pálenej hliny. Hovorilo sa o remeselnej podpore z úradu Bratislavského samosprávneho kraja, o marketingu remesiel v ÚĽUV i zahraničných skúsenostiach z Francúzska a Rakúska.
"Keď sme robili výstavu slovenskej keramiky, boli sme prekvapení, aké veľké poklady máte," potvrdila Margarete Wallmannová z Etnografického múzea v Kittsee, kde sa koná do 1. novembra medzinárodná výstava Pálená idyla.
Seminár pripravil Fond rozvoja vidieckej turistiky v Modre v rámci začínajúceho vinobrania.