Albánci obľubujú pláže blízko Durresu (na snímke) na stredozápade. Zahraniční turisti uprednostňujú južné pláže oproti gréckemu ostrovu Corfu.
Najvychytenejšia je oblasť na juhu krajiny - Albánska riviéra, kde je hlavným centrom mesto Saranda. Je na dohľad od gréckeho ostrova Corfu a vďaka tomu je tam i najvyššia koncentrácia zahraničných turistov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na plážach v tejto oblasti sú služby na slušnej úrovni a aj dostatok turistických atrakcií.
Druhou dôležitou výletnou oblasťou je Durres, vzdialený od Tirany zhruba 50 kilometrov. Durres sa preto stáva oddychovou zónou pre vyššiu triedu prichádzajúcu z metropoly. Tiež je dostatočne vybavená službami, vrátane luxusných hotelov a reštaurácií.
Vzhľadom na dlhotrvajúcu izolovanosť krajiny zostali mnohé pláže, veľmi vhodné na turistický ruch, zatiaľ pusté. To je príležitosť pre romantikov, ktorí uprednostňujú pri mori súkromie. Takéto nepoškvrnené pláže sa dajú nájsť najmä medzi pobrežnými mestami Durres a Vlora, no prístup k nim je možný len terénnym autom.
Pohoria
Lákadlom horolezcov a turistov sú Albánske Alpy v oblasti Theth a Valbnoe.
Krajinársko-esteticky pôsobí územie od oblasti jazier Ohrid - Prespan na juh až po kaňony, kaskády a meandre údolia riečky Vjoses.
Mestá
Butrint
Na juhu krajiny, 18 kilometrov od mesta Sarranda, je hotový poklad pre obdivovateľov antických zrúcanín Butrint. Tamojšie stavby archeológovia ešte iba objavujú, takže Butrint sa zatiaľ nezaradil do zoznamov významných pamiatok.
Durres
Ďalšie pôvodom antické mesto je približne 30 kilometrov od Tirany. Kedysi to bol najdôležitejší prístav na Balkáne. Dnes je to druhé najväčšie albánske mesto. Má archeologické múzeum.
Gjirokastra
Mestečko vzdialené 120 kilometrov južne od Tirany vyzerá ako veľké múzeum. Je tam množstvo zachovaných pôvodných kamenných domov a atrakciou je i preto, že tu vyrastal diktátor Enver Hodža.
Jazerá
V Albánsku sa nachádza viac ako 150 väčších či menších jazier rôzneho pôvodu - krasové, tektonické, glaciálne, lagúnové a riečne. Najznámejšie sú Skadarské, Ohridské a Prespanské.
Národné parky
Bredhi Drenoves - rozprestiera sa na svahoch pohoria Morave juhovýchodne od mesta Korce
Dajti - zalesnená vrcholová časť rovnomenného masívu s pôvodným listnatým lesom na vápenci vo výške 1600 m n. m., východne od Tirany
Divjakes - situovaný v lagúne Karavastase; rozľahlé porasty zamokreného lesa s borovicou píniovou (pinus pinea) a hniezdisko vzácneho pelikána kučeravého (pelecanus crispus)
Llogaras - v krajinársky estetickej oblasti s cestnými serpentínami do horského sedla vo výške 1027 m, je predmetom ochrany vo väčšej miere pôvodný borovicový porast v nadmorskej výške 1400 m
Lures - oblasť centrálnej pahorkatiny západne od Peshkopi so zaujímavými krasovými a glaciálnymi javmi - napríklad sústava jazier ľadovcového pôvodu
Thetit - vysokohorský park s krasovými javmi vápencov a dolomitov s mimoriadne bohatým zastúpením alpínskych druhov rastlín a lúkami podhorského pásma pri hranici s Čiernou Horou
Tomori - vysokohorský park vo výške 800 - 2400 m n. m. východne od mesta Berat
Podľa www.skrz.sk , www.lonelyplanet.com