SME

V Tatrách zachraňovali menej, no najmä Čechov

BRATISLAVA, POPRAD - V lete bolo vo Vysokých Tatrách menej turistov a aj záchranári mali menej zásahov ako vlani. Ale často išlo o veľmi namáhavé "stenové zásahy".

Po českých turistoch záchranári pátrali aj 6. júna. Mŕtveho turistu objavila posádka vrtuľníka leteckej záchrannej služby z Popradu vo vodopáde, ktorý tečie Ľadovým žľabom. Muž (30) spolu s 25-ročnou ženou, obidvaja učitelia z Ostravy, sa vybrali zo Ždiaru na túru cez Kopské sedlo na Jahňací štít. Pod vrcholom sa rozhodli vrátiť. Začali zostupovať, pošmykli sa a spadli. Pád bol dlhý asi 300 metrov. Žena si poranila hlavu, ruku i ďalšie časti tela. Hľadala partnera, ale nenašla ho, a tak privolala na pomoc Horskú záchrannú službu. Záchranári, keď to počasie trochu dovolilo, privolali aj vrtuľník Leteckej záchrannej služby Air Transport Europe. Ten našiel podchladenú ženu v žľabe pod Jahňacím štítom, previezol ju do popradskej nemocnice a potom sa vrátil na miesto nehody. FOTO TASR - HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku roka zahynulo vo Vysokých a Západných Tatrách 15 ľudí, z toho desať Čechov. Podobný pomer bol aj pri zásahoch, pri ktorých sa turisti zranili. "Počet narástol na úkor poľských turistov, ale je to len odzrkadlenie skladby návštevníkov vo vysokohorskom prostredí," povedal Janiga. Medzi obeťami vo Vysokých Tatrách je aj Slovák, Poliak a Lotyš a neznámy turista.

Šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga hovorí, že v 90 percentách prípadov si môžu za zranenia sami návštevníci. Často si za záchranu museli platiť. V zákone sa píše, že ak záchrannú alebo pátraciu akciu zavinil návštevník, lebo porušil zákon, musí uhradiť všetky náklady. Priemerný zásah záchranárov stojí 3500 korún. "Najmenej je 500 korún - krátky výjazd autom s jedným záchranárom, kde netreba niekoho zniesť, ale sú aj akcie, ktoré stoja desiatky tisíc," hovorí Janiga. Napriek tomu nie je veľa ľudí, ktorí by boli za záchranu dlžní. "Niektorí sú úplne bezproblémoví, niektorí platia s problémami, ale priebežne to riešime."

SkryťVypnúť reklamu

Platiť si musia návštevníci za záchranu sami napríklad vtedy, keď idú na túru napriek vyhlásenému 4. a 5. stupňu lavínového nebezpečenstva, keď si skracujú chodníky alebo sa vo vysokohorskom teréne pohybujú mimo nich.

Len v letnej sezóne zomrelo v slovenských horách sedem ľudí a záchranári zasahovali 202-krát. V Slovenskom raji bolo 22 úrazov, v Západných Tatrách 21, v Nízkych Tatrách 18 úrazov, vo Veľkej Fatre 15 a v Malej Fatre deväť úrazov vo vysokohorskom prostredí, ostatné boli vo Vysokých Tatrách. Celkovo zahynulo v horách tento rok 21 ľudí (vrátane neznámeho turistu, z ktorého sa našli len pozostatky).

(rf, sita)

Prečo zomierajú Česi v Tatrách

Z pätnástich tohtoročných obetí Vysokých a Západných Tatier je desať Čechov. Po príčinách skonov českých turistov a horolezcov na Slovensku začali pátrať aj české médiá, týždenník Reflex napísal, že Česi sa chodia do Tatier "rakviť".

SkryťVypnúť reklamu

Šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga si myslí, že sčasti je dôvodom fakt, že v Tatrách je najviac Čechov, preto sa im stáva aj najviac úrazov. Na druhej strane však hovorí, že keby boli všetci disciplinovaní, úrazov by bolo podstatne menej.

Chatári z vysokohorských chát Čechov obhajujú. Tvrdia, že sú dobre vystrojení, disciplinovaní, športovo zdatní a jedinú príčinu toho, že sa im stalo toľko nešťastí, vidia v tom, že českých turistov je v Tatrách suverénne najviac, najmä v horskom prostredí.

Najznámejší slovenský horský vodca Pavol Rajtár to vidí inak: "Česi sú špecialisti, pre nich je svet gombička. Keď si kúpia horolezecký výstroj a zaplatia členské v horolezeckom zväze, myslia si, že je všetko v poriadku. Lenže horolezecký preukaz ani drahá vetrovka horolezcovi ruku a nohu v skale nepodržia. Týka sa to nielen mnohých Čechov, ale aj Slovákov."

SkryťVypnúť reklamu

Pavol Svetoň z leteckej záchrannej služby Air Transport Europe hovorí, že Česi si myslia, že Tatry sú ľahšie ako Alpy. "Sú zvyknutí na svoje vápencové ihly. Myslia si, že keď sú dobrí na svojich skalkách, tak budú dobrí aj v Tatrách." Podľa Svetoňa je problém Čechov v tom, že loziť chcú aj za zlého počasia, lebo inak by presedeli celý čas v chate. "Domáci za zlého počasia liezť nejdú." Podľa neho sú českí horolezci a turisti často nepripravení, nemajú dosť informácií o počasí, o trasách, nezistia si, kam majú volať o pomoc, ak sa niečo stane.

Rajtár spomína, ako nedávno liezol s klientom po hrebeni ľadových štítov. "Boli tam nalezení aj dvaja českí horolezci bez lana. Mali liezť po ľavej strane, lebo skala tam je olezená, čistá, čo musí vidieť aj úplný amatér. Ale oni išli v pravej časti hrebeňa, kde je to všetko opačne vrstvené, porastené lišajníkom nasatým vodou. Keď som im to povedal, hneď argumentovali, že majú preukazy. Vo vrcholovej knihe som sa potom dočítal - ‚Co ten dědek po nás chtěl.' Neraz sa hnevajú, keď ich upozorňujeme, ale keď vidím, akých chýb sa dopúšťajú, musím im povedať, že riskujú životy." Minulý týždeň mu turista vynadal, že na Slovensku sa nič nemôže. "My chceme, aby sem ľudia chodili, ale chceme, aby sa prispôsobili technickým ťažkostiam," hovorí Rajtár.

SkryťVypnúť reklamu

Spomína, ako v januári skupina českých horolezcov zablúdila na Malom ľadovom štíte v zlom počasí. Ráno bola zima, relatívne stabilné počasie, ale tlak bol hlboko pod normálom, čiže bolo jasné, že počasie sa v priebehu niekoľkých hodín zmení. "Počasie sa, samozrejme, radikálne zmenilo, fúkalo, snežilo, viditeľnosť nulová. Oni tam stratili orientáciu a začali zlaňovať do južnej steny, čo bola kardinálna chyba. Skúsený horolezec neurobí takú chybu, že pôjde liezť v takom počasí. Alebo keď vidím, že je skala oľadnená, otočím a idem dolu. Veď to urobí aj Reinhold Messner," hovorí Rajtár. Na Malom ľadovom štíte dvaja českí horolezci zahynuli a jeden sa zranil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 422
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 136
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 228
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 580
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 148
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 262
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 130
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 361
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 703
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 223
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 611
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 579
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu