Český trh je pre Slovensko prioritný z hľadiska príjazdového cestovného ruchu
Banská Bystrica 10. septembra (TASR) - Český trh je pre SR prioritný z hľadiska príjazdového cestovného ruchu (CR). SR opakovane navštívi asi 94 % a jeden ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Banská Bystrica 10. septembra (TASR) - Český trh je pre SR prioritný z hľadiska príjazdového cestovného ruchu (CR). SR opakovane navštívi asi 94 % a jeden krát približne 4 % Čechov. V počte návštevníkov ako aj prenocovaní v ubytovacích zariadeniach CR na Slovensku sú hostia z Českej republiky na prvom mieste. Ich podiel na našom trhu je asi 30 % a v priemere realizujú 3,6 prenocovaní.
Reprezentantka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) v Prahe Zuzana Šimková na prezentácii v Banskej Bystrici konštatovala, že od roku 1999 sa zvyšuje počet českých klientov na Slovensku. V roku 2003 ich k nám zavítalo takmer 470 000, vykázali 1,675 milióna prenocovaní a priemerná dĺžka ich pobytu predstavovala 3,6 dňa. V 1. štvrťroku 2004 navštívilo SR vyše 69 000 českých návštevníkov, čo však bolo o 1,9 % menej ako v rovnakom období 2003. Počet prenocovaní sa znížil o 7 % z 244 000 na vyše 227 000, pričom priemerný pobyt sa skrátil z 3,4 na 3,3 prenocovania. Najvyšší počet ubytovaných hostí z ČR sa však koncentruje zvyčajne do júla a augusta.
Pre občanov Česka zostáva Slovensko podľa Šimkovej stále jedným z najobľúbenejších dovolenkových cieľov a väčšina z nich si pobyt zabezpečuje individuálne. Preferujú ubytovanie v jedno- až trojhviezdičkových hoteloch, u príbuzných, známych a v turistických ubytovniach i penziónoch. V ostatnom čase vzrastá ich záujem o ubytovanie v zariadeniach s nižším štandardom služieb - chalupy, súkromie a kempingy. Hlavnými cieľovými oblasťami Čechov sú najmä Podunajsko, Bratislava a jej okolie, Vysoké a Nízke Tatry, Slovenský raj, Považie, Liptov, Orava, Spiš, Kysuce a stredné Pohronie. Medzi najobľúbenejšie produkty patria kúpeľné pobyty v Piešťanoch, Rajeckých Tepliciach, Bardejovských kúpeľoch, Trenčianskych Tepliciach a Dudinciach, dovolenky na termálnych kúpaliskách vrátane novootvorených aquaparkov, v horách i návštevy jaskýň. Česi uprednostňujú relaxačno-rekreačné kúpeľné pobyty a kombináciu kúpania s lyžovaním alebo horskou turistikou či cyklistikou. V slovenských horách vyhľadávajú okrem lyžiarskych stredísk aj turistické trasy. Z kultúrno-poznávacieho cestovného ruchu ich najviac priťahujú pamiatky UNESCO - Levoča, Kežmarok, Bojnický zámok, Spišské podhradie, Trenčiansky a Oravský hrad. Zvyšuje sa aj ich záujem o účasť na rôznych športových a kultúrnych podujatiach.
Za pozitíva návštevy Slovenska považujú českí klienti predovšetkým dobrú a rýchlu dostupnosť, výhodné ceny, jazykovú príbuznosť a neustále modernizovanie lanoviek a vlekov. Negatívne ohlasy sa týkajú neochoty a mnohokrát nízkej kvality poskytovaných služieb, okrem ubytovania aj vysokých cien za parkovanie, lanovky a vleky, cien vstupov, ale aj nedostatočných služieb na termálnych kúpaliskách v letnej sezóne.