Prevýšenie: 110 m.
Náročnosť: Náučný chodník je čiastočným pokračovaním Náučného chodníka Milana Kapustu, ktorý má jednu zo svojich zastávok neďaleko osady Horná Roveň. Oboznamuje s prírodnými zaujímavosťami, ochranou prírody a banskou činnosťou bezprostredného okolia Štiavnických Baní. Na trase je 16 zastávok s informačnými panelmi. Nenáročná trasa je vhodná aj pre deti a starších ľudí. Chodník s prírodovedným, banským, historickým a hydrogeologickým zameraním otvorili v roku 1991 a rekonštruovali v roku 1994. Trasa je orientačne bezproblémová.
Základná trasa: Trasa sa začína v centre osady Horná Roveň (800 m). K prvému informačnému panelu sa vydáme severozápadným smerom po modrej (2665) a žltej značke (8528). Za osadou opustíme modré značkovanie, ktoré smeruje doľava, a neskôr aj žlté značkovanie, ktoré vedie popod bývalú Kalváriu a odbočuje vpravo. Z odbočky žltej značky pred sebou uvidíme informačný panel č. 1, ktorý oboznamuje s trasou náučného chodníka.
Pokračujeme po jeho zelenobielom značkovaní poľnou cestou vedúcou po vrstevnici juhozápadného svahu vrchu Tanád. Cesta sa stáča smerom doprava do Veterného sedla. Na tomto mieste sa k chodníku sprava pripája červeno značkovaná trasa, po ktorej spolu s náučným chodníkom vystúpime na Malý Tanád (860 m), najvyšší bod trasy. Z tohto miesta sa ponúka široký výhľad do Hodrušskej doliny a na okolie Štiavnických Baní.
Z vrcholu Malého Tanádu zídeme juhozápadným smerom k lokalite Za Farárovou hôrkou, kde sa k chodníku zľava pripája modrá značka. Odtiaľto je modro značkovaný chodník identický s náučným chodníkom. Pôjdeme otvoreným terénom takmer po vrstevnici a postupne minieme informačné panely č. 3 a 4, ktoré oboznamujú s hospodárením na kamenistých pôdach a s históriou baníctva v okolí.
Celá trasa ponúka nádherné pohľady na obec Štiavnické Bane, ktorá vznikla z troch osád: Vindšachta, Piarg a Sigliesberg. Trasa náučného chodníka smeruje juhozápadným smerom do sedla Pleso (775 m), kde sa k nemu opäť pripája červená značka. Informačný panel č. 5 informuje o problematike vody a vodných nádrží (Vindšachta, Evičkino jazero a Bakomi) v okolí Štiavnických Baní. Pokračujeme takmer po vrstevnici k lyžiarskemu svahu, pred ktorý umiestnili informačný panel - Horná vodná štôlňa Bakomi.
Prekrížime lyžiarsky vlek a onedlho sa ocitneme v chatovej osade, kde stojí informačný panel č. 7 informujúci o rekreačnom potenciáli oblasti Štiavnických Baní a jeho využití. Z tohto miesta pokračujeme cez chatovú osadu juhovýchodným smerom, až prídeme do sedla Peciny (750 m), kde sa trasa končí.
(Turistický sprievodca Štiavnické vrchy - Slovenské stredohorie z edície S batohom po Slovensku)
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi "Štiavnické vrchy (Slovenské stredohorie)", ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v slovenskom, nemeckom, poľskom a anglickom jazyku. Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk