V Rezidenčnom zámku v utorok sprístupnili prvú časť ako Múzeum klenotov od renesancie po baroko. FOTO - ARCHÍV
V Rezidenčnom zámku v utorok sprístupnili prvú časť ako Múzeum klenotov od renesancie po baroko. Obsahuje 1068 majstrovských diel klenotníkov a zlatotepcov, čo je asi štvrtina slávnej zbierky saských kniežat a kráľov. Ďalších asi 3000 exponátov, vrátane plastík z kameňa, bronzu aj slonovej kosti, drahokamov, perál, krištáľov aj drevorezieb bude na jeseň 2006 umiestnených v historickej Klenotnici Augusta Silného (1670 - 1733).
Časti týchto zbierok boli 30 rokov prechodne inštalované v drážďanskom múzeu Albertinum. Obnova pôvodnej klenotnice si vyžiadala náklady vo výške 25 miliónov eur. Saský krajinský premiér Georg Milbradt označil dokončenie rekonštrukcie za "veľký deň pre Sasko, ktoré tak získava mimoriadnu vizitku svojich umeleckých a kultúrnych tradícií".
Prehliadka klenotnice Grünes Gewölbe sa začína za ťažkými železnými vrátami a postupne sa prechádza desiatimi miestnosťami. Každá z nich je inak farebne zladená - od zelenej cez modrú až po purpurovú. Exponáty na ploche 1200 štvorcových metrov sú umiestnené v 185 vitrínach zabezpečených najmodernejšou elektronickou ochranou.
Vzácne zbierky prečkali bombardovanie vďaka tomu, že boli už od roku 1942 uložené v polabskej pevnosti Königstein. V máji 1945 ich Červená armáda odviezla do Moskvy, po 13 rokoch potom väčšinu z nich (chýba údajne asi 100 kusov) vrátili. Z asi 4000 súčastí zbierok bola z priestorových dôvodov vystavená len menšia časť - asi 1200 kusov. Zvyšok zostával v depozitoch. Napriek tomu expozíciu v Albertine za takmer 30 rokov navštívilo okolo 20 miliónov ľudí. (čtk)