Greg Wright (vpravo) vzrušene rozpráva svojmu susedovi, čo sa mohla stať, keby benzínová pumpa vybuchla. Našťastie, predtým, než spadol prístrešok, nádrže vyprázdnili. FOTO - REUTERS
Nebol to napokon hurikán, ale len tropická búrka, čo sa prehnala v nedeľu nad Floridou. Obyvatelia štvrtého najväčšieho amerického štátu však napriek tomu, že meteorológovia túto veternú smršť prekvalifikovali, prežili veľmi zlý víkend. Obrovské rozmery frontálneho systému hurikánu a veľmi pomalý pohyb jeho oka nad pevninou priniesol aj výdatné zrážky.
Škody na majetku sú obrovské - celková suma zničených domov a striech, podomletých ciest, záplav, na breh vyvrhnutých jácht a lodí, zničeného elektrického vedenia - sa zatiaľ len určuje. Prvý odhad poisťovní sa pohyboval medzi 2 až 10 miliardami dolárov.
Guvernér Jeb Bush sa o rozsahu pohromy presvedčil z lietadla a povedal, že na sčítanie škôd je ešte priskoro.
"Sú tu škody, nie je to však úplná deštrukcia," povedala v meste Fort Pierce hovorkyňa krízového centra Linette Tralbusyová. "Mohlo to byť aj horšie." Frances nad pevninou spomalil z pôvodných 170 kilometrov za hodinu na 105 kilometrov. Vietor zoslabol a mieril nad štáty Georgia a Alabama. Na Floride si vyžiadal asi štyri ľudské životy.
Florida bude v tohtoročnej hurikánovej sezóne najťažšie skúšaným americkým štátom. Národné centrum pre hurikány v Miami oznámilo, že v karibskej oblasti vzniká ďalší hurikán, ktorý dostal meno Ivan. Podľa výpočtov by mal v nasledujúcich dňoch postupovať na západ cez Portoriko a Barbados. Či zasiahne aj Floridu, alebo inú časť Spojených štátov, zatiaľ nie je zrejmé.
Život sa do štvrtého najväčšieho amerického štátu po najväčšej evakuácii obyvateľov vracal rýchlo. Najväčšie centrum Miami najhoršia búrka obišla a turistické centrum Orlando hlásilo len menšie škody. Disney World aj iné zábavné parky už otvárali. Straty zo zisku už však nedoženú - Frances sa nad Floridou prehnal počas jedného z najvýnosnejších víkendov roka. Turizmus pritom tento štát živí a o veľký zisk prišli aj obrovské nákupné centrá.
Veľké škody spôsobila búrka na citrusových plantážach, keď sa prehnala presne nad najúrodnejšími oblasťami. Po minulomesačnom hurikáne Charley to bol pre citrusový priemysel (9,1 miliardy dolárov ročne) druhý vážny zásah.
Bez dodávok elektrickej energie zostalo 2,8 milióna domácností.
(mch, reuters, čtk)
Možno sa chystá séria hurikánov
Príchod hurikánov ako Charley a Frances v rozmedzí niekoľkých týždňov je mimoriadnou anomáliou, ale podľa meteorológov sú možno len prvými zo série veľkých a mocných búrok, ktoré sa v budúcich rokoch preženú Atlantikom. Napísal to server americkej televízie CNN.
Za posledných niekoľko rokov sme zaznamenali trend väčšej aktivity v Atlantiku a rastúcu silu búrok, povedal meteorológ Marshall Sheperd z Goddardovho vesmírneho strediska pri Národnom úrade pre letectvo a vesmír (NASA). "To nás vedie k presvedčeniu, že hurikány budú intenzívnejšie. A možno k tomu dochádza práve teraz." Ničivé búrky možno poháňa kombinácia prirodzených cyklov a otepľovanie oceánov, ktoré vyplýva z globálneho otepľovania klímy.
Veľké búrky vznikajú v Atlantickom oceáne pravidelne medzi júnom a novembrom. Hurikány drvia pobrežia, ničia domy, pobrežné mestá a pláže a počas svojej aktivity môžu podľa NASA uvoľniť energiu 10-tisíc atómových bômb. Aj keď ich vedci neúnavne prenasledujú, monitorujú a skúmajú, môžu proti nim urobiť len málo. Od roku 1900 atlantické hurikány za sebou zanechali škody za miliardy dolárov a viac než 71-tisíc mŕtvych, uvádza Národný úrad pre oceány a ovzdušie. (čtk)