Poloha: Revúcka vrchovina - centrálna časť. Východiskový bod: Teplý Vrch, zastávka SAD, parkovisko. Cieľový bod: Drienčany, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Teplý Vrch - Drienčany 1/2 h - Drienčanská pevnosť 1/4 h - Veľká drienčanská jaskyňa 1/2 h - Malá drienčanská jaskyňa 1/4 h - Drienčany 1/2 h. Spolu: 2 h. Prevýšenie: 55 m.
Základná trasa: Začneme na severozápadnom okraji obce Teplý Vrch (214 m), ktorá leží neďaleko Rimavskej Soboty. Obec je turisticky zaujímavá vďaka vodnej nádrži, ktorá sa využíva na letnú rekreáciu. Juhozápadný breh hraničí s chráneným areálom Malá obora, cez ktorý vedie úvodná časť našej trasy.
Za zariadením Drieňok je informačný panel, ktorý oboznamuje s Drienčanským krasom. Druhá zastávka s názvom Hykóriový porast sa nachádza v Malej obore. Na ploche asi 49 hektárov tu rastie päť druhov cudzokrajných drevín - hykórií.
Po vyjdení z lesa sa vydáme popri brehu vodnej nádrže, ktorej severozápadná zátoka je významným hniezdiskom viacerých druhov vodných vtákov. Pohodlnou chôdzou po okraji poľa onedlho prídeme do obce Drienčany (243 m). Jej slávna história sa spája s rodom Derencsényiovcov, ktorí v roku 1297 vlastnili neďaleký hrad. Informačný panel č. 4 sa nachádza v strede obce poniže kostola. Miernym výstupom po zelenej značke náučného chodníka prídeme k informačnému panelu č. 6 s názvom Drienčanská pevnosť, ktorá zanikla koncom 17. storočia a do súčasnosti sa z nej zachovali len nepatrné zvyšky prerastené vegetáciou.
Pokračujeme severným smerom naprieč malou kotlinou, postupujeme vľavo po vrstevnici, až prídeme do lesa so zastávkou Polosuchá dolina. Mierne vystúpime k panelu č. 9, ktorý sa venuje problematike lesného ekosystému, a k panelu č. 10 s názvom Krasové jamy. Nádherný príklad krasovej jamy si môžeme prezrieť o niekoľko metrov nižšie. Keďže v týchto miestach dosiahneme najvyšší bod trasy, čaká nás príjemný zostup do doliny Blhu. Okolo krasových jám prídeme k ďalšiemu panelu s názvom Studňovitá krasová jama. Nachádza sa pri jame s hĺbkou sedem metrov, ktorá vznikla prepadnutím stropu podzemnej chodby Veľkej drienčanskej jaskyne.
V Drienčanskom krase vzniklo niekoľko jaskýň, z ktorých dve v roku 1979 vyhlásili za prírodné pamiatky. Prvou z nich je Veľká drienčanská jaskyňa s dĺžkou 50 metrov, ku ktorej vedie odbočka vľavo. Človek v nej býval už v mladšej dobe kamennej a v dobe bronzovej, pričom dnes je známa ako zimovisko netopierov. Leží nad údolím riečky Blh.
Nasledujúci panel umiestnili pri Malej drienčanskej jaskyni, ktorá je podobne ako Veľká významným archeologickým náleziskom. Dosahuje dĺžku 78 metrov.
Posledná zastávka náučného chodníka sa nazýva Krasové jazierka a nachádza sa na druhom brehu Blhu. Dostaneme sa k nej cez drevenú lávku a pokračujeme mierne hore cez les. Trasa neskôr vedie lúkou okolo jazierka, ktoré je v suchom období bez vody. Po zelených značkách sa zakrátko dostaneme do obce Drienčany (243 m).
(Turistický sprievodca Slovenský kras - Horný Gemer z edície S batohom po Slovensku)