V Bukurešti protestovali proti kanálu. FOTO - REUTERS |
Ukrajina včera otvorila niekoľkokilometrový plavebný kanál v delte Dunaja. Hrozí jej však veľký medzinárodný problém. Pre dopravné spojenie s Čiernym morom totiž narušila krehký svet močarísk a rozvodnených kanálov, kde prežívajú ohrozené druhy vtákov, rýb či žiab.
Na obranu vzácneho ekosystému sa postavila Európska únia aj Spojené štáty. Pohrozili Ukrajine zhoršením vzťahov. Brusel Ukrajinu dlho upozorňoval, že výstavbu kanálu by mala zastaviť, kým nevypracuje materiál o vplyve na životné prostredie.
"Naša snaha mala, mierne povedané, malý účinok," povedal hovorca Európskej komisie Jean Christophe Filori, ktorý včera hovoril o "hlbokom znepokojení". Podobne reagoval pred niekoľkými dňami aj hovorca amerického prezidenta.
Susedné Rumunsko, ktorému patrí väčšia časť delty, sa obáva zvýšenia hladiny Dunaja. V Bukurešti proti novému kanálu pochodovalo viac ako 500 demonštrantov a vláda sa obrátila na OSN so žiadosťou o vytvorenie špeciálnej komisie, ktorá preskúma dosah na životné prostredie. "Ešte nezačali kopať v strede rieky, ešte nie je neskoro ich zastaviť," citovala agentúra AP nemenovaného úradníka rumunskej vlády.
Prečo vyvolal práve tento kanál také ostré reakcie zahraničia? Podľa ochrancov prírody totiž ohrozí vzácne druhy rýb a vtákov, ktoré žijú len tu. Prvé stopy sa údajne už prejavili. Začiatkom roku, keď sa práce začali, opustili svoje vajíčka veľké kolónie čajok, čím vyhynula celá jedna generácia.
Dunajská delta je unikátne miesto, ktoré patrí medzi chránené oblasti UNESCO. Dunaj sa tu rozlieva na množstvo malých kanálov, spolu tvoria asi 580-tisíc hektárov plochy. Ukrajine patrí asi 70-tisíc. Žije tu 70 percent bielych pelikánov, vyše polovica všetkých európskych kormoránov a husí s červenou hruďou, vzácne druhy žiab. Do niektorých častí majú povolený vstup len vedecké tímy.
Ukrajinská vláda tvrdí, že kanál nepredstavuje pre životné prostredie žiaden problém. "Nevidíme žiaden dôvod obávať sa údajného nebezpečenstva, ktoré predstavuje tento kanál pre ekológiu regiónu," vyhlásil hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Markian Lubkivski, podľa ktorého Rumunsko celý problém zbytočne nafukuje.
Pre Ukrajincov je dopravné spojenie Dunaja s Čiernym morom, ktoré malo doteraz len Rumunsko, pochopiteľne veľmi výhodné. Podľa plánu ukrajinskej vlády sa navyše vytvoria nové pracovné miesta, ktoré chudobnému regiónu pomôžu.
Autor: miš