Kedysi rušné obchodné centrum je dnes všedným mestom, akých sú v Mali desiatky. FOTO - AUTOR |
Dnes ho so svetom spája letisko, avšak pre tých, ktorí uprednostňujú romantickejšie spôsoby dopravy, nie je jednoduché navštíviť ho ani dnes. Jednou z možností je plavba loďou po rieke Niger. Timbuktu leží len 15 kilometrov od riečneho prístavu Korioumé. Jeden z majiteľov lodí ma však vystríhal, že na jar, v období sucha, je v rieke málo vody. Premávajú len malé bárky a plavba, ktorá od júla do decembra trvá dva dni, sa môže natiahnuť aj na týždeň.
Druhou možnosťou je cesta púšťou na terénnych autách. Podľa ceny, ktorú si majiteľ džípu pýta, sa zdá, že "značka" Timbuktu letí aj dnes. Po deviatich hodinách jazdy rozpálenou púšťou zastavujeme v ošarpanom prašnom meste. V takom, akých sú v Mali desiatky. "Kedy budeme v Timbuktu?" pýtame sa. Šofér nás ubezpečuje, že sme naozaj v cieli. Nahováram si, že prvý dojem býva niekedy klamlivý. Pri platení vstupného do mesta - 10 dolárov - sa však neviem zbaviť pocitu, že kupujem mačku vo vreci. Náladu nezlepšuje ani premrštená cena za neútulnú izbu. Kto by však čakal kresťanské ceny v moslimskej krajine?
Vytriezvenie prišlo s ranným saharským slnkom. Kedysi pulzujúce stredoveké mesto sa premenilo na ošarpanú dedinu. Prašné uličky plné odpadkov lemujú schátrané hlinené domy. Mesto je známe aj svojimi tromi vzácnymi mešitami, turisti však majú vstup do nich zakázaný. Na každom rohu postávajú Tuarégovia a cudzincom ponúkajú výlety na ťavách do púšte. Kedysi kočovní obyvatelia púšte spohodlneli a na živobytie si zarábajú jednoduchším spôsobom. Za mestom, za prvou dunou, si postavili osady a sľubujú nezabudnuteľný zážitok z prežitej noci v púšti. Pri výbere sprievodcu treba byť opatrný. Pre nejedného turistu sa autentická noc v tuarégskom stane premenila na nekonečné odolávanie miestnym obchodníkom so suvenírmi.
Pár agentúr v Timbuktu však ponúka aj ozajstné púštne dobrodružstvo - 40-dňové putovanie Saharou na ťavách do soľného mesta Taoudenni a späť. Za drsný zážitok treba hlboko siahnuť do vrecka - trek stojí 40-tisíc korún a v cene je sprievodca, tri ťavy a jedlo. Soľ z Taoudenni sa kedysi vyvažovala zlatom a miestne bane dodnes zásobujú soľou prevažnú časť západnej Afriky.
Autor: ROMAN VELIAČIK