SME

Likavský hrad mal sklenené okná

Strážny hrad pri obci Likavka na Liptove postavili niekedy medzi rokmi 1335 až 1341. Vznikol na popud zvolenského župana magistra Donča. Vojenská posádka mala za úlohu strážiť významnú obchodnú komunikáciu z Považia na Oravu a do Poľska a priechod cez ...

Zrúcaninu hradu Likava začali dobrovoľníci a mesto opravovať, zatiaľ im však chýbajú peniaze. FOTO - AUTOR

Strážny hrad pri obci Likavka na Liptove postavili niekedy medzi rokmi 1335 až 1341. Vznikol na popud zvolenského župana magistra Donča. Vojenská posádka mala za úlohu strážiť významnú obchodnú komunikáciu z Považia na Oravu a do Poľska a priechod cez Váh pri Ružomberku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek strategickej polohe umožňujúcej kontrolovať široké okolie už v rokoch 1431 až 1434 sa dostal do rúk husitov. Hunyadovci, ktorí úspešne ukončili ich pobyt na hrade, ho rozšírili o dolnú pevnosť, do ktorej sa vstupovalo severnou štvorbokou vstupnou vežou. Napriek rozšíreniu ostával hrad skôr skromným príbytkom pre nenáročných strážcov ako výstavným palácom. Prepychom, ktorý mu však mohli závidieť okolité hrady, boli sklenené okná. Vyrobili ich v sklárni v Ľubochnianskej doline, ktorá v stredoveku patrila hradným pánom.

SkryťVypnúť reklamu

Časy Mateja Korvína

Za čias panovania Mateja Korvína v 2. polovici 15. storočia pôvodný hrad prestavali a nahradil ho gotický štvorposchodový palác. Keďže v roku 1474 zbúrali Liptovský, pôvodne župný hrad, význam Likavy vzrástol. Stal sa strediskom rozsiahlych kráľovských majetkov v západnej časti Liptova. Možno aj preto sa Likava stala vhodným darom pre Korvínovho nemanželského syna Jána, ktorý sa tu v roku 1478 usadil.

O päťdesiat rokov neskôr známy odborník na zdolávanie odporu hradných posádok, generál Katzianer, úspešne uplatnil svoju stratégiu a Ferdinand Habsburský hrad daroval liptovskému županovi Ľudovítovi Pekrimu. Pekri začal s renesančnou prestavbou a tá pokračovala pravdepodobne až do konca 17. storočia. Úspešne ju ukončili Illésházyovci dobudovaním moderných delostreleckých pozícií na hornom hrade, opevnením dolného hradu a vybudovaním prístupovej cesty cez nové predhradie na východnej strane. Počas rákocziovského povstania hrad v roku 1707 dobyli a zničili cisárske vojská.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhý čas opráv

Bolo by príliš odvážne tvrdiť, že od toho času leží zabudnutý. Už v roku 1980 sa na hrade začal archeologický prieskum a čiastočné konzervovanie ruín. Čiastočne aj úspešne. Na konci minulého storočia sa do rekonštrukcie zapojilo Liptovské múzeum so sídlom v Ružomberku a obec Likavka. Zámerom múzea je v prípade dostatku finančných prostriedkov vybudovať na hornom hrade archeologickú expozíciu.

Obec chcela vo vstupnej veži vybudovať predajňu suvenírov, hostinec a turistickú noclaháreň. Žiaľ, nie sú peniaze. Interiér vstupnej veže bol v hrubej stavbe už ukončený, dokonca boli do stien a priečok osadené aj zárubne dverí, keď v priebehu krátkeho času nestráženú stavbu neznámi dobrodinci totálne zdemolovali. Výsledkom je, že hrad zabezpečili dôkladnými mrežovými dverami.

SkryťVypnúť reklamu

Legendy

O Likave sa samozrejme zachovalo viacero povestí. Podľa jednej z nich, keď povstalec Thököly unikal z hradu, nechal svojho koňa opačne podkuť - aby stopy po podkovách ukazovali smer jazdy k hradu.

Jura Jánošíka údajne pred popravou väznili práve na tomto hrade, z ktorého vraj viedla tajná chodba do Liskovskej jaskyne. A kde sú tajné chodby a podzemné priestory, tam nechýbajú ani skryté poklady. Kotol plný zlata ukryl jeden z hradných pánov spolu so svojím sluhom. Nikto nevie, kam, pán dal sluhu zavraždiť a jeho zabili zase zbojníci.

Ako na Likavu

Za vstup sa platí 20 korún a návštevu si musíte vopred telefonicky dohodnúť na číslach: 044/432 1685 - Tomáš a Michal Zuskin alebo 044/432 1882 - Augustín Zuskin. Pre návštevy je hrad otvorený v mesiacoch júl a august v čase od 10.00 h do 18.00 h.

SkryťVypnúť reklamu

Prístup

Zo železničnej stanice v Ružomberku trvá pešia túra na hrad Likava asi hodinu, zo zastávky autobusu v Likavke polhodinu. Treba ísť po červenej turistickej značke.

Autor: Ľuboš Vodička

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 879
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 916
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 598
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 708
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 391
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu