SME

V Tanzánii motýle znamenajú bohatstvo

Haji Mshangama križuje kopcovitou krajinou na východe pohoria Usambara a máva pritom modrou sieťou na motýle. Náhle ňou mávne a úlovok, po ktorom pásol, je jeho: tehotná motýlia samička Salamis Parhassus. To je začiatok procesu trvajúceho až dva týždne, .

Chovanie motýľov je podľa tanzánskych farmárov jednoduchšie ako ich doterajšie zamestnania, a pritom výnosnejšie. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

Haji Mshangama križuje kopcovitou krajinou na východe pohoria Usambara a máva pritom modrou sieťou na motýle. Náhle ňou mávne a úlovok, po ktorom pásol, je jeho: tehotná motýlia samička Salamis Parhassus. To je začiatok procesu trvajúceho až dva týždne, ktorého vyvrcholením bude export živej kukly na výstavu motýľov v Spojených štátoch či v Európe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa reportérov BBC News je Haji Mshangama šťastný a stále bohatší muž. Spolu so siedmimi ďalšími farmármi začal chovať motýle pred necelými desiatimi mesiacmi. V júni zarobil jeho tím na predaji motýlích kukiel 500 dolárov, čo je závratná suma v oblasti, kde mnohí farmári zarábajú len dolár či dva denne.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď som s chovom začal, moji kamaráti si ťukali na čelo a mysleli si, že som sa zbláznil," spomína Haji. "Ale keď videli, koľko zarábam peňazí, uvedomili si, aké je to výnosné, takže teraz už ma za šialenca nepovažujú. Teraz chcú motýle chovať všetci."

A aj to robia. Na východe pohoria Usambara chová teraz motýle v štyroch dedinách asi 250 farmárov. Odhadujú, že tento rok zarobia okolo 20 000 dolárov a v budúcom roku možno ešte viac. Opustili niektoré miestne tradície ako rúbanie dreva či pytliactvo. Zanechali práce na čajových plantážach, ktoré sú posiate po úbočí, a menia sa zo samozásobiteľských poľnohospodárov na malých podnikateľov. Aj keď dosť dobre nepoznajú technickú stránku chovu motýľov, postupne prichádzajú veciam na koreň.

SkryťVypnúť reklamu

Farmári z Usambary už excelujú v produkcii širokej škály kukiel - rovnako pestrých a rôznorodých, ako sú motýle, ktoré sa z nich nakoniec vyliahnu. Farmári začínajú lovením tehotných motýlích samičiek, ktoré strčia do špeciálnych veľkých klietok. Len čo samičky nakladú vajíčka na ich obľúbený druh rastlín, sú pochytané a umiestnené do malého kontajneru. Z vajíčok sa vyliahnu húsenice, ktoré potom umiestnia do vlastných klietok, kde sa výdatne živia a potom sa zakukľujú.

Kukly najrôznejších motýlích druhov sa od jednotlivých farmárov vykupujú a autobusom sa dopravujú do tanzánskej obchodnej metropoly - Dáresalámu. Odtiaľ ich kuriéri prepravujú na motýlie farmy a výstavy do zámoria. Až tam sa z nich vyliahnu motýle. Nápad chovať motýle sa vyliahol v hlave mladého amerického biológa Therona Morgana-Browna. Ten zobral do úvahy potenciál oblasti, pestrú škálu motýlích druhov a dopyt po vzácnych afrických motýľoch medzi stále väčším počtom vystavovateľov po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

"V Afrike sú komerční vývozcovia motýľov len v Keni, Južnej Afrike a teraz v Tanzánii," konštatuje. "Preto majú títo chovatelia výhodné postavenie a môžu robiť skvelý biznis."

Oblasti západnej Afriky, rovnako ako stredná a južná Afrika, by mali poskytnúť ešte viac motýlích druhov dosiaľ mimo afrického kontinentu nevídaných. Ale rovnako ako v prípade akéjkoľvek komodity hrozí nebezpečenstvo, že nadmerná produkcia stlačí ceny dole a tento biznis už nebude taký životaschopný. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 919
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 918
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 716
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 687
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu