Východiskový bod: Biely Potok, zastávka SAD, parkovisko.
Cieľový bod: Podsuchá, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Biely Potok - Brdisko 3/4 h - Ostré 3/4 h - Teplice 1/4 h - Brankov 1 h - Jama 1/2 h - Veľký Brankov 1/2 h - Brankovský vodopád 1/2 h - Podsuchá 1 h. Spolu: 5 1/4 h.
Prevýšenie: 657 m.
Náročnosť: Stredne náročná túra, ktorá sa začína strmým výstupom a končí strmým zostupom. Niektoré lesné úseky si vyžadujú väčšiu pozornosť pri orientácii.
Základná trasa: Od autobusovej zastávky v osade Biely Potok (520 m), ktorá je mestskou časťou Ružomberka, sa vydáme východným smerom a cez most prejdeme na ulicu vedúcu paralelne s hlavnou cestou. Povedú nás zelené turistické značky (5605). Odbočíme do najsevernejšej bočnej ulice, na ktorú neskôr nadväzuje chodník strmo stúpajúci do západného svahu hrebeňa Brankov. Pred vstupom do lesa cestu spríjemňujú krásne spätné pohľady na Veľkú Fatru. Po chodníku vystúpime do sedla Brdisko (775 m), z ktorého možno odbočiť doľava na blízky vrch Borovnisko (866 m) s pekným výhľadom. Cesta na vrchol je označená významovými značkami. Po rovnakej trase sa vrátime do sedla, odkiaľ pokračujeme prechodom cez hrebeň Brankov smerom na juh. Strmo vystúpime na miernejší úsek hrebeňa Kutiny (889 m). Na skalnatý vrchol Ostrého (1086 m) sa dostaneme po vodorovnom zalesnenom hrebeni s krátkym záverečným strmým výstupom. V roku 1944 sa tu odohrávali ťažké boje partizánov s nemeckými vojakmi, preto sa vrch Ostré nazýva aj „slovenský Alcazar“. Z vrcholu klesneme po hrebeni do sedla Teplice (945 m). Ak na rázcestí odbočíme doľava na žltú značku, môžeme zísť k pamätníku SNP v Ludrovskej doline. My pokračujeme po úzkom hrebeni smerom na juh. Čaká nás najzaujímavejší úsek hrebeňovej cesty, na ktorom postupne prejdeme cez všetky vrcholy a priehyby v masíve Brankova, ktorý ponúka zaujímavé výhľady na Veľkú Fatru a Salatín. Ako prvý zdoláme severný vrchol, ktorý sa nazýva aj Ostrý grúň (1177 m). Z neho strmo klesneme do lúčneho sedla Jama (1005 m), za ktorým vystúpime na stredný vrchol známy aj ako Rebro. Nasleduje posledný vrchol s názvom Čierny vrch alebo Veľký Brankov (1134 m). Z najjužnejšieho z trojice vrcholov hrebeňa Brankov zídeme dolu trávnatým chrbtom. Jeho ohyb na západnú stranu kopíruje aj turistický chodník, ktorý sa stáča do strmej tiesňavovitej doliny Veľký Brankov. Prejdeme popod Kuruckú skalu (800 m) a na vysokej skalnej galérii uvidíme Brankovský vodopád. Najkrajší je na jar, keď z výšky 55 m padá najmohutnejší prúd vody pochádzajúcej z topiaceho sa snehu. Zostup z hrebeňa Brankov ukončíme pri autobusovej zastávke v rekreačnej oblasti Podsuchá (540 m).
Súťažná otázka:
Koľký v poradí je na Slovensku podľa výšky Brankovský vodopád ?
Autora jednej zo správnych odpovedí odmeníme turistickým sprievodcom Nízke Tatry z novej edície vydavateľstva DAJAMA S batohom po Slovensku, z ktorej pochádza aj náš tip. Správne odpovede zreteľne označte a posielajte na adresu: Petit Press, a. s., Dostojevského rad 1, 811 09 Bratislava.