
Hrad Krásna Hôrka je súčasťou jednej z navrhovaných trás za pamiatkami Andrássyovcov.
FOTO – STELA KRAUSOVÁ
Pôvodné európske trasy územie SR vynechávali a to i napriek tomu, že od stredoveku hralo prím v baníctve a hutníctve v Rakúsko-Uhorsku.
Odborníci zo Slovenského technického múzea, Hutníckej fakulty Technickej univerzity Košice a Slovenskej hutníckej spoločnosti presadili prijatie Slovenska do tohto projektu. Podľa Dagmar Lobodovej z fakulty v Košiciach navrhli tri trasy. Jednu po pamiatkach Andrássyovcov a Coburgovcov Horným Gemerom a dve v okolí Košíc, Smolníka a Gelnice.
V západnej Európe je železná cesta žiadaným produktom cestovného ruchu, v Rakúsku sa jej chopili najmä samosprávy s výraznou podporou štátnych orgánov.
Na Slovensku však tento projekt podporu vlády nezískal. Slovenské trasy EIT sú zatiaľ vybavené len jednotným logom a informačnými materiálmi. V najbližšom období by sa mali rozrásť o nové na strednom Slovensku. Zámerom odborných garantov železnej cesty je rozšíriť jej prepojenie na Maďarskú republiku v spolupráci so župou Borsod-Abaúj-Zemplén, za pomoci finančných prostriedkov z fondu Phare. (zub)