V sprievode rozprávkových bytostí, oživených bábok a strašidiel si môžu prehliadnuť jeho expozície. Nočné prehliadky oživia scénky z histórie hradu.
Riaditeľka Múzea bábkarských kultúr a hračiek, ktoré sídli na hrade, Helena Ferencová TASR informovala, že návštevníci by si nemali nechať ujsť ani dve zaujímavé výstavy v hradnej kaplnke. Rekonštrukcie renesančných kostýmov zo 16. a 17. storočia nosených v Poľsku, Uhorsku a na Slovensku približuje poľská autorka Mária Molenda a divadelné bábky Miroslav Duša. Na nádvorí si môžu hostia pochutnať na špecialitách a posedieť pri príjemnej hudbe.
Počas tohtoročných prázdnin prilákal na hrad Modrý Kameň, kde otvorili tohtoročnú sezónu už 2. mája, najviac návštevníkov letný večerný program. Odštartoval 3. júla takzvaný Rok Balašu, venovaný pamiatke bývalého hradného pána Bálinta Balašu. Rodu Balašovcov modrokamenský hrad patril a Balaša ho preto často navštevoval. Bonbónikom Nočných prechádzok bolo divadelné predstavenie na bašte starého gotického hradu Povesť o sokolovi. Hovorí o skone turkobijca Balašu po zranení v Ostrihome a tiež o tom, ako pred smrťou poslal na hrad v Modrom Kameni posla nájsť ukrytý poklad. Ten ho však nenašiel. Atmosféru dotvárala ľudová hudba, ochutnávka vín a oživené bytosti z minulosti, ktoré "strašili" návštevníkov v expozíciách múzea.
Počas letného večerného programu na nádvorí uvideli diváci ukážku divadla Credulus a Júlia alebo peknú maďarskú komédiu, ktorej autorom je práve Bálint Balaša. Podujatie oživil koncert historickej hudby Musa ludens z Bratislavy a Vivaldiho komorného orchestra z maďarského Vácu.
Uvedené špecializované múzeum sa orientuje na históriu a súčasnosť bábkarstva, bábkového divadla a hračky ako prejavov ľudskej kultúry. Aj keď väčšina exponátov stálych expozícií bábok a hračiek prezentuje vývoj na Slovensku, nechýbajú tam i artefakty z iných štátov sveta. Zariadenie plní súčasne úlohu regionálneho múzea v oblasti histórie a etnografie. Novootvorená expozícia archeológie v hradnej kaplnke približuje nálezy z rozsiahleho slovansko-avarského pohrebiska v neďalekých Želovciach. Historická expozícia zubnej techniky, ktorú v priestoroch múzea dlhodobo predstavuje Slovenská komora zubných technikov, je ojedinelou svojho druhu v strednej Európe.
Múzeum v tomto roku ponúka návštevníkom nové priestory a zaujímavé exponáty, možnosť prejsť novootvoreným tajným schodiskom, zahrať si v herni a vyhliadku z bašty hradu. K výletu patrí neodmysliteľne aj výstup na Kalváriu, či prechádzka Chránenou národnou Modrokamenskou lesostepou.
dc som