"Textilná" pláž vo Warnemünde. FOTO - REUTERS
"Vyrástla som na týchto plážach úplne nahá a to je tiež jediný spôsob, ako tu tráviť leto. Nahý človek na pláži, to je predsa úplne normálne. Lepkavé a spotené plavky sú odporné. Je to nešťastie, že nás odtiaľ vytláčajú," hovorí tridsaťjedenročná blondína.
Nikde inde nemá nudistické opaľovanie, ktorému sa v Nemecku hovorí Freie Körper Kultur (FKK), teda kultúra slobodného tela, takú tradíciu ako na plážach Baltu. Najväčší rozkvet FKK poznala v období pred pádom Berlínskeho múru, keď na plážach vtedajšej NDR prevládali práve ľudia bez plaviek.
Už 15 rokov sú však naháči z najznámejších pláží, ako je trebárs v kúpeľnom stredisku Warnemünde, vytláčaní. Majitelia miestnych hotelov sa snažia upokojiť návštevníkov zo západnej časti krajiny, ktorí sa sťažujú na prílišnú nahotu.
"Západní turisti ničia atmosféru. Napätie je úplne zbytočné. Nevedia, o čo prichádzajú. Je to hanba, že sú takí netolerantní," hovorí Zuzana, opálená do posledného miestečka.
Letovisko Warnemünde, ktoré leží asi 250 kilometrov severne od Berlína, je so svojimi siedmimi tisícami stálych obyvateľov v podstate závislé len od turizmu. Po páde režimu sa však zmenilo na bojové pole medzi tunajšími stúpencami tradície "prirodzenosti", ktorá má korene v komunistickom východnom Nemecku, a západnými turistami požadujúcimi aspoň štipku umiernenosti.
Počas horúcich letných dní navodzujúcich pocit bezstarostnosti je napätie medzi ľuďmi v "textilných" zónach pobrežia pri Warnemünde a návštevníkmi oblastí FKK hmatateľné.
Miestne noviny priniesli správy opisujúce, ako niektorí rozhorčení západní turisti hádzali na nudistov piesok, aby ich vyhnali z "textilných" zón.
"Nechápem, prečo sú západní obyvatelia takí pobúrení tým, že na plážach sú nudisti," čuduje sa dvadsaťpäťročná Maron Mocková, ktorá učí na tunajšej základnej škole. "O čo im vlastne ide?" Zatiaľ každé leto strávila na pláži nahá. Teraz má strach, že z nudistov sa stane druh na vymretie.
"Za komunistov tu bolo 90 percent ľudí bez oblečenia, teraz je to len asi 30 percent. To nie je dobre. Vytlačili nás z našich pláží na mizerné plážičky niekde na okraji. To, že je človek bez plaviek, predsa nie je žiadny zločin," tvrdí.
V niektorých baltských letoviskách miestne turistické úrady vymedzili hranice oddeľujúce nudistické oblasti, ktoré sa stále zmenšujú, od expandujúcich zón pre ľudí v plavkách. Napríklad vo Warnemünde a Kühlungsborne dokonca strážcovia na plážach dohliadajú, aby naháči skutočne zostali len v určených zónach. "Rozhodne došlo k zlepšeniu, teraz sú nudisti držaní mimo hlavnej pláže," ubezpečuje úradníčka dôchodkyňa Sina Hahnová. Nudizmus podľa nej nie je "esteticky príťažlivý. A je škandálne, že nahí ľudia sa tu môžu natriasať, kdekoľvek sa im zachce".
Štyridsaťročného Dirka Richtera z Hannoveru prekvapilo, že vo Warnemünde je ešte toľko nespútanej nahoty. "Naozaj nemusím vidieť okolo seba toľko nahých tiel," ukazuje Richter na naháčov, ktorí sa neďaleko oddávajú volejbalu, futbalu a ďalším podobným hrám. O tom, prečo v niekdajšej NDR vznikla taká obrovská záľuba pre slnenie bez plaviek, kým na západe zostali odmeraní, existuje niekoľko rozsiahlych teórií.
Podľa východných Nemcov, ktorí vyrástli v ateistickom komunistickom štáte, je odmeranosť Nemcov zo západu následkom vplyvu katolíckej a protestantskej cirkvi. Západní Nemci na to odpovedajú, že východní Nemci radšej dali prednosť nudizmu, než aby na pláži nosili hrozné plavky, ktoré východonemecký priemysel vyrábal.
Niektorí východní Nemci pripúšťajú, že v čase, keď komunistický režim mal pod kontrolou takmer celý ich život, znamenalo nahé telo na pláži aspoň kúsok slobody.
"Byť vo východnom Nemecku na pláži nahý, znamenalo byť slobodný," hovorí päťdesiatsedemročný učiteľ Wolfgang Schumacher, oblečený len do brady. Ubezpečuje, že pokiaľ ide o pláže, bol celý život nahý - teda okrem dovolenky v Portugalsku. "Plavky sú také strašne nepohodlné, ako ich vôbec niekto môže nosiť?" čuduje sa.
(čtk, reuters)