FOTO - WWW.IAN.CZ
Dvanásteho augusta je maximum meteorického roja Perzeíd. Niekedy sa tomu hovorilo aj "slzy svätého Vavrinca". To už však neplatí, lebo maximum roja sa od čias tejto riekanky posunul asi o dva dni. Veď prvé záznamy o pozorovaní Perzeíd pochádzajú už zo začiatku nášho letopočtu z Číny.
Počet meteorov v maxime nie je rovnaký. Keď sa kométa Swift-Tuttle priblíži k Slnku, prichádza k "doplneniu" materiálu a počet Perzeíd sa zväčší. Naposledy to bolo v rokoch 1991 a 1992. Vtedy sa dalo v maxime vidieť až 400 meteorov za hodinu. Tento úkaz sa volá meteorický dážď. Počet meteorov býva v maxime asi 100 za hodinu. Koniec činnosti roja je okolo 17. augusta.
Tento rok sú podmienky na pozorovanie Perzeíd veľmi priaznivé. Nebude ho rušiť svit Mesiaca, lebo je v čase maxima pred novom a vychádza až okolo pol druhej ráno. Radiant roja - teda čas, keď z jedného miesta v oblasti Perzea vylietavajú padajúce hviezdy - vychádza zhruba na 21. hodinu SELČ.
Pre Zem je materská kométa Perzeíd Swift-Tuttle stále potenciálnym nebezpečím. Kolízia so Zemou jej bola predpovedaná už na rok 2126, ale vtedy preletí v bezpečnej vzdialenosti od Zeme - 24 000 000 km. V roku 3034 je vypočítané priblíženie k Zemi len na 1 500 000 km. Keď však zoberieme do úvahy bežné odchýlky do milióna kilometrov, tak kolízia so Zemou nie je v roku 3034 vôbec nereálna. Keďže jadro kométy má podľa odhadov asi 10 kilometrov, katastrofa by bola globálna. Nebezpečie je však naozaj také vzdialené, že teraz sa ním neoplatí ani len teoreticky zaoberať. (ml)