Jeden z figurálnych úľov.
FOTO - AUTOR
Ide totiž o park s dvoma budovami z 30-tych rokov 20. storočia. V tom čase na tomto mieste otvorili včelárske učilište - presne v roku 1932. Už vtedy sa pýšilo unikátnou zbierkou včelárskych úľov. Svoje zbierky začalo múzeum včelárstva zhromažďovať v roku 1975.
Podľa rozprávania Romana Štiglica, ktorý nás skanzenom sprevádzal, niektoré úle úľmi ani neboli. Šlo o bútľavé stromy, v ktorých sa včely zabývali. Monarchovia síce povolili svojim poddaným získavať med od takto prisťahovaného včelstva, ale každý, kto chcel získať med zo stromu svojho pána, si musel strom "prenajať". Zaplatil medovým odvodom.
Keďže však mal poddaný právo na popílené drevo (bez toho, aby vrchnosti zaplatil), vyriešil situáciu po svojom. Strom spílil. Časť, kde boli včely, odniesol k svojmu domu a získal strom, med aj drevo - bez toho, aby pánovi zaplatil. Osemnáste storočie svojou aktívnou propagačnou činnosťou v oblasti včelárstva poznačil Juraj Fándly.
Skanzen zachytáva podobu slovenského včelárstva od 19. storočia. To sa už pravidelne objavovali tzv. figurálne úle - postavy mníchov, Turkov alebo medveďov.
Ak budete mať šťastie, môžete vidieť aj expozíciu včelárskej techniky. K najzaujímavejším patrí prístroj na pitvanie včiel. Pripomína však skôr nástroje na výrobu mikročipov.
Ako do skanzenu
Vstup do skanzenu je voľný. Ak prídete do Kráľovej pri Senci autobusom z Bratislavy, musíte vystúpiť pri kostole (druhá zastávka SAD v dedine). Pôjdete po ceste smerom von z dediny a držíte sa stále vľavo. Prejdete okolo malého letiska a pokračujete poľnou cestou až ku skanzenu. Ten sa nachádza v usadlosti niekoľkých domov. To, že ste po dobrej hodine pešej chôdze na správnom mieste, spoznáte podľa ovocných sadov po ľavej strane cesty. V areáli je malá reštaurácia a dá sa tu aj ubytovať.
Otváracie hodiny
apríl - október
pondelok - piatok 9.00 - 17.00
sobota - nedeľa 9.00 - 13.00
Adresa/Kontakt
Múzeum včelárstva na Slovensku
925 24 Kráľová pri Senci
tel. 02/590 11 30
Autor: Ľuboš Vodička