Červený Kameň 28. júla (TASR) - Pôvodne kráľovský hrad z 13. storočia Červený Kameň na kremencovom brale nad osadou Píla v Malých Karpatoch navštívi v letnej sezóne denne aj tisíc turistov.
"Návštevnosť hradu stále stúpa, čo nás veľmi teší, pretože bol dlhé roky kvôli rekonštrukcii zatvorený," uviedol v rozhovore pre TASR mladý sprievodca Marián. Prelomovým bol rok 1992, kedy po 17 rokoch sprístupnili pre verejnosť prvú výstavu Zo zbierok Múzea Červený Kameň.
Odvtedy si mohutný zachovalý hrad našiel tisícky obdivovateľov. Jednou z jeho výsad je, že je otvorený počas celého roka, dokonca aj v pondelok, kedy brány väčšiny pamiatok, múzeí či galérií zostávajú pred návštevníkmi zatvorené.
Zaujímavosťou je, že pôvodne mal stáť na vedľajšom kopci nazývanom Kukla. "Hrady sa budovali na najvyšších kopcoch v krajine, v prípade Červeného Kameňa to tak nie je," vysvetlil sprievodca. Tak vznikla povesť o múdrych starcoch a vílach, ktorú rozprávajú návštevníkom. Podľa nej rozumní deduškovia z okolitých dedín rozhodli, že hrad treba postaviť na Kukle.
Netušili však, že vtrhnú do kráľovstva víl. Lesné žienky sa ale svojho území odmietli vzdať a na nevítaných hostí nachystali lesť. Keď už boli postavené základy hradu, v noci ich vraj preniesli na vedľajšiu nižšiu vyvýšeninu a odvtedy stojí hrad na svojom mieste.
Okrem legendy sa môžu turisti oboznámiť so životom pánov na tejto stredovekej gotickej pevnosti a neskôr na renesančno-barokovom sídle. Oplatí sa vidieť pivnice, ktorú sú najväčšie v strednej Európe. Funkciu skladov medi, striebra a zlata nikdy neplnili. Využívali sa ako skladište vína, ovocia či zeleniny. V súčasnosti sa v nich konajú divadelné predstavenia, koncerty alebo sa natáčajú filmy a rozprávky.
Červený Kameň má v zásobe aj ďalšie atrakcie - sokoliarsky dvor, jazdu na koňoch, vystúpenia žoldnierov, konajú sa tu šermiarske hry, poľovnícke dni či púte.