Malajzia, Indonézia a Singapur sa dohodli, že Malacký prieplav budú strážiť ich spoločné hliadky. FOTO - REUTERS
Byť námorníkom je stále nebezpečnejšie. Organizácia monitorujúca pirátstvo na moriach zverejnila správu, podľa ktorej v prvej polovici tohto roka výrazne stúpol počet zavraždených námorníkov. V čase, keď sa sústreďuje pozornosť na boj proti terorizmu, sa pirátom na moriach darí až prekvapivo dobre.
Počet útokov stúpol aj na najvyťaženejšej námornej ceste na svete, v Malackom prieplave. Spolu bolo prepadov menej ako v predchádzajúcom roku, piráti sú však agresívnejší, uvádza Medzinárodný úrad pre námornú dopravu (IMB). Tento rok zabili už 30 námorníkov, dvakrát viac ako za šesť mesiacov predchádzajúceho roku.
Ako taký priemerný pirát dnes vyzerá? Väčšinou sa na mori preháňa na rýchlom a výkonnom člne, s ktorým môže dobre manévrovať. Vylúčiť sa nedá ani útok z ošarpanej rybárskej lode, ako sa tento rok stalo v Malackom prieplave. Ozbrojený je pravdepodobne samopalom a ďalšou ručnou zbraňou. Koná rýchlo, lepšie je neodporovať mu.
Zázemie má v niektorých z menších pobrežných prístavov, kde musí mať priestory a kontakty, aby mohol ďalej obchodovať s ukradnutým tovarom. Berie všetko - osobné veci (šperky, hodinky, hotovosť) aj tovar, ktorý loď preváža. "Sú stále lepšie organizovaní," uvádza správa IMB. Motívy pirátstva však nemusia byť len ekonomické, niekedy zbíjaním na mori zarábajú na svoju činnosť protivládne a separatistické hnutia.
Piráti v Malackom prieplave napríklad v januári tohto roku zobrali ako rukojemníkov trinástich námorníkov ropného tankera. Útočníkmi boli dobre vyzbrojení povstalci z Acehu, bojujúci za nezávislosť tohto indonézskeho ostrova. Keď majiteľ lode ani po mesiaci nevyplatil požadované výkupné, piráti štyroch námorníkov zastrelili. Ostatným sa vraj podarilo utiecť, keď skočili cez palubu.
O tom, že je najnebezpečnejším miestom Malacký prieplav, sa hovorí už roky. Piráti ohrozujú aj bezpečnosť plavby, pretože je tam veľmi hustá premávka a lode sa niekedy na krátky čas ocitnú bez kormidelníka. Za posledný polrok tam bolo útokov o 33 percent viac ako v predchádzajúcom. Spojené štáty ponúkli svoju pomoc pri strážení vôd, ktorými prechádza asi tretina všetkých prepravovaných nákladov. Pobrežné krajiny - Malajzia, Indonézia a Singapur túto pomoc odmietli a práve od tohto týždňa budú dôležitú trasu kontrolovať spolu námorné lode týchto troch krajín.
Veľmi nebezpečné sú aj vody v Nigérii, kde sa stala polovica zo všetkých 445 napadnutí a vláda nie je proti pirátom schopná zakročiť.
MAREK CHORVATOVIČ