Ženskú ruku cítiť napríklad z muškátov na oknách chaty, ktorú vyhľadávajú turisti, ochotní uskromniť sa. Chata poskytuje aj ubytovanie, ale hotel to podľa chatárky nie je.
"V lete máme aj týždňové pobyty. V ostatnom čase je dosť rozšírený spôsob poznávania Tatier systémom z chaty na chatu. Zahraniční turisti sprevádzaní horským vodcom strávia v jednotlivých tatranských chatách iba jednu noc. Začínajú na chate Plesnivec a postupne prejdú za päť dní celé Tatry," priblížila nový trend turistiky chatárka. Azda aj preto je vo Vysokých Tatrách tohtoročné leto orientované na zvýšenú propagáciu vysokohorských chát, ktorých je dvanásť.
Kalinčíková je chatárkou deväť rokov a zažila už všeličo. Spomína si napríklad na úsmevnú príhodu s rodinkou českých turistov. Bolo to v jeseni, zvečerilo sa a chatárka vyšla na balkón. Vtom sa ozval krik. Spočiatku si myslela, že sa niečo prihodilo, alebo si niekto viac vypil, ale hluk sa približoval a na chodníku pred chatou sa vynorila rodinka s deťmi. Otec na plné hrdlo vyspevoval "Jó, třešne zráli..." Napokon vysvitlo, že sa na Téryho chate dozvedeli, že sa v okolí pohybuje medveď. Hlava rodiny mala obavy z útoku, a tak svorne "trénovali" hlasivky.
Hoci je Zamkovského chata "iba" v nadmorskej výške 1475 metrov, a teda je najľahšie prístupnou aj pre menej zdatných turistov, zásobovať ju musia nosiči. Ani s elektrickou energiou to nie je jednoduché, keďže vlastná turbína má obmedzenú kapacitu.
V zime, keď zamrzne, zostáva chata bez elektriny, a tak bežné vymožeností ako fritézy či mraziace boxy nevyužívajú. Sviatočným turistom, ktorí hľadajú na jedálničku hranolky či hamburgery, situáciu vysvetlia a ponúknu typické chatárske menu. Sú to predovšetkým polievky - kapustová, cesnaková a šošovicová. Na pitie pripravia čaj z tatranských bylín alebo hoci pivo "desinu".