Bratislava 22. júla (TASR) - Vziať so sebou na dovolenku k moru štvornohého priateľa veterinári neodporúčajú. Podľa slov lekára z veterinárnej kliniky Planet Karola Hudeca je pre psa záťažou už cestovanie k moru a potom horúčavy, ktoré v letných mesiacoch dosahujú kritickú výšku.
Vyhovujúca pre neho nie je ani slaná voda. "Na srsť sa nachytá soľ z morskej vody a jej osprchovanie nie je také jednoduché ako u človeka," uviedol v rozhovore pre TASR Hudec.
V prípade, že usmernenie veterinárov budú majitelia ignorovať a rozhodnú sa vziať so sebou na dovolenku aj zviera, nemali by zabúdať na určité pravidlá. Srsť psa zbavia morskej soli iba dôkladnou sprchou. Neodporúča sa použiť šampón pri každom kúpeli, pretože sa naruší filter chrániaci zviera pred baktériami.
Ak sa soľ dostane do otvorenej rany, začne to psa štípať a na zmiernenie použije svoj jazyk. "Na jazyku je však veľa baktérií, rana sa podráždi a začína sa bludný kruh. Čím viac si to vylizuje, tým viac ho to svrbí, čím viac ho to svrbí, tým viac si to líže," vysvetľuje Hudec.
Zrýchlené dýchanie, únava, strata vedomia bývajú varovnými signálmi slnečného úpalu. Ťažké stavy treba ihneď konzultovať s veterinárom, ľahšie by majiteľ zvieraťa mal zvládnuť aj sám. Štvornohého pacienta treba uložiť na chladné tienisté miesto, ochladiť mu končatiny, prípadne osprchovať a podať mu pitnú vodu.
Zanedbanie pitného režimu v lete môže spôsobiť tak ako u človeka aj u zvieraťa zdravotné komplikácie. Pes musí mať dostatok čerstvej vody stále k dispozícii, aj počas cesty. Aby bola pre neho čo najmenej stresujúca, je potrebné robiť časté prestávky a nikdy ho nenechávať v zaparkovanom aute. Aj keď je odstavené v tieni, po krátkom čase začne teplota v ňom závratne stúpať.
Pomôcť zvieratám zvládnuť dlhú cestu sa dá aj prostredníctvom upokojujúcich tabletiek, dodal veterinár Hudec.
ad pa