Len 19 z 33 prírodných kúpacích oblastí dostalo povolenie na prevádzku
Bratislava 22. júla (TASR) - Len 19 z 33 prírodných kúpacích oblastí s organizovanou rekreáciou na Slovensku dostalo povolenie na prevádzku. Do veľkej ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 22. júla (TASR) - Len 19 z 33 prírodných kúpacích oblastí s organizovanou rekreáciou na Slovensku dostalo povolenie na prevádzku. Do veľkej miery túto situáciu ovplyvňuje nestále počasie a nízka teplota vody a ovzdušia. Vyplýva to z Prehľadu o pripravenosti prírodných a umelých kúpalísk na letnú turistickú sezónu, ktorý Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) vypracoval k 15. júlu.
Prevádzkovatelia ostatných prírodných lokalít si povolenie vybavujú alebo oň zatiaľ ani nepožiadali, uviedol hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Pracovníci ÚVZ SR budú sledovať aj lokality s neorganizovanou rekreáciou, využívané spontánne veľkým počtom obyvateľov. Pri výbere lokalít zvolili základné kritérium, a to návštevnosť viac ako 1000 obyvateľov za deň. Ide o rôzne nádrže, štrkoviská aj iné vodné útvary, ktoré svojím charakterom nespĺňajú požiadavky platnej legislatívy na vodu na kúpanie a priestorové vybavenie prírodných kúpalísk.
Medzi nimi sú aj vodné útvary, ktoré doteraz neboli sledované a na ktorých kúpanie neodsúhlasil orgán na ochranu zdravia. Na takýchto vodných útvaroch ÚVZ urobí aspoň orientačné kontroly kvality vody. Ak sa potvrdí nevyhovujúca kvalita, budú o tom informované obce a mestá, v katastrálnom území ktorých sa lokality nachádzajú, a tie zabezpečia označenie lokality varovným upozornením Voda nie je vhodná na kúpanie zo zdravotných dôvodov, zdôraznil Rovný.
Počas tejto letnej sezóny ÚVZ registruje 182 umelých kúpalísk so 453 bazénmi, z ktorých 156 bazénov je napúšťaných termálnou a 297 netermálnou vodou. Povolenie na prevádzku dostalo doteraz 114 kúpalísk s 304 bazénmi.