Tunel Branisko (na fotografii maketa prierezu tunelu) je na severnej projektovanej diaľnici medzi obcami Behárovce a Fričovce (medzi Levočou a Prešovom) a meria 4 895 metrov. Na údržbu je naplánovaných 120 miliónov korún ročne. Tunel riadia 24 hodín denne z riadiaceho centra v Behárovciach, v ktorom môžu sledovať prostredníctvom kamier všetky úseky. Na Slovensku je to druhý cestný tunel. Prvý bol tunel Stratená, ktorý má len 320 metrov. Tento rok pribudne nový 605-metrový tunel Horelica, ktorý je súčasťou obchvatu Čadce. Do užívania by ho mali odovzdať okolo októbra. Rozostavaný je ešte jeden a polkilometrový bratislavský tunel Sitina, ktorý dokončia v roku 2006. FOTO - ARCHÍV TASR
"Skúšobnou" rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu sa bude jazdiť v Branisku najmenej do začiatku novembra.
Meškanie termínov nie je v Branisku novinkou. Tunel odovzdali do užívania vlani v lete - viac ako o tri roky neskôr, ako bolo naplánované.
Slovenská správa ciest počíta s tým, že do septembra budú všetky systémy odskúšané a spojazdnené. V septembri plánujú úplnú uzávierku tunela a za asistencie policajtov systém spustia a preveria.
"V riadiacom systéme sa stále ešte dopĺňajú prevádzkové stavy. Aby tunel mohol fungovať v riadnej prevádzke, centrálny systém musí mať osemnásť normálnych prevádzkových stavov a štyri doplňujúce," hovorí Juraj Fürst zo správy ciest.
Prevádzkovými stavmi sa myslia situácie, ktoré môžu v tuneli nastať - nehody, poruchy a podobne. Premávku sledujú kamery a operátor môže na zmenu situácie v tuneli hneď reagovať. Systém však ešte nepozná všetky situácie a nie je vyskúšané, ako na problémy zareaguje.
Centrálny systém podľa Fürsta napríklad podľa potreby mení svetelné značky, otvára automatické únikové dvere, smeruje kamery.
V systéme musia ešte napríklad nasimulovať autonehodu a nastaviť jeho "prevádzkový stav" na najideálnejšie parametre. "Technológia je zložitá a priebežne sa dopĺňa a kontroluje," hovorí Fürst, podľa ktorého môžu nastať aj dva "prevádzkové stavy" naraz a systém musí byť schopný reagovať.
Vedúci projektu tunela Miloslav Frankovský nie je sklamaný, že riadna prevádzka v tuneli stále nie je. "Je to veľmi komplikovaná stavba a komplikovaný systém. Keďže ide o prvý taký tunel u nás, trvá všetko dlhšie. Pražský Strahov, ktorý otvárali v deväťdesiatych rokoch, mal tiež veľmi dlhú skúšobnú prevádzku, kým sa doladili všetky systémy."
Frankovský si myslí, že nejde o vážne, alebo neprekonateľné problémy. "Jednoducho, žiada si to o niečo viac času." Na rozdiel od rozostavaných tunelov Horelica či bratislavského tunela Sitiny je Branisko podstatne komplikovanejší tunel - dlhý, s vetracou šachtou, navyše, má iba jednu rúru pre oba smery.
(rf)