V stovkách obchodných domov si môžu obyvatelia Levieho mesta uspokojiť svoju vášeň.
Pôvodne sa mesto volalo Tumasik (Morské mesto). Podľa legendy však princ, ktorému patrilo, pri love zbadal zviera, ktoré omylom považoval za leva. Premenoval ho na Sinha Pura - Levie mesto.
Tvrdá ruka zákona
Životnou filozofiou Singapurčanov je dokonalosť a úspech. Vedia, že dosiahnuť ho môžu len prísnou disciplínou. Zákony, ktoré pred pár desiatkami rokov zaviedla autoritatívna singapurská vláda, sú prísne a nekompromisné. Tvrdo vychováva nielen svojich občanov, prispôsobiť sa musia aj cudzinci. Neznalosť predpisov sa nevypláca. Návšteva Singapuru bola poslednou pre viacerých, ktorí sa sem snažili prepašovať drogy. Holanďan, ktorého popravili v roku 1994, nebol jedinou lastovičkou. Miestne úrady prísne postihujú aj vandalizmus a znečisťovanie verejných miest. Vymočiť sa vo výťahu nie je vhodnou recesiou nikde vo svete, v Singapure však dvojnásobne. Senzory na moč zablokujú výťah a osloboditeľom je už len polícia. Draho môže vyjsť aj príliš bezstarostná prechádzka po meste. Pľuvanec na zemi - tisíc dolárov, odpadok mimo koša - päťsto.
Účinnejšie než pokuty a tresty bitím sa nakoniec ukázali verejnoprospešné práce. Previnilec si svoj priestupok musí odpracovať. Dostane oranžovú vestu s oznamom, čo vyviedol. Škodoradostné úškrny na ulici a fotografia v miestnych novinách odstrašia aj najväčšieho neporiadnika. Možno aj preto je Levie mesto jedným z najčistejších na svete.
Drahá vášeň
Aj úspešní manažéri raz za čas potrebujú "vypnúť". Spôsob oddychu je taký, ako sa na centrum obchodu patrí. Najlepším relaxom pre Singapurčanov je míňanie zarobených peňazí. Nakupujú čokoľvek a kedykoľvek, najčastejšie však v sobotu. Tak, ako má New York Piatu avenue, Paríž Champs Elysées či Tokio Ginzu, majú obyvatelia (predovšetkým však obyvateľky) Levieho mesta Orchard road. Na niekoľkokilometrovej ulici, lemovanej obchodnými domami, sa nechávajú zlákať niektorou zo zaručene najvýhodnejších akcií miestnych obchodníkov. Značkové obchody sa striedajú s pultami, pri ktorých sa dá absolvovať rituál exotického dohadovania ceny. Aj turisti odchádzajú s plnými taškami. Doma by za mnohé veci zaplatili aj o tretinu viac. Spolu s domorodcami sa riadia miestnym sloganom Shop till you drop! - Nakupuj, až kým neodpadneš.
FOTO - AUTOR
Autor: ROMAN PREMER